Number of the records: 1  

Beniesova vila (Litol, Česko)

 1. Corporate nameBeniesova vila (Litol, Česko)
  Other nameDům čp. 147 (Litol, Česko)
  Vila cukrovaru (Litol, Česko)
  Place Litol (Česko), Mírová 147
  Origin1913 - dokončena stavba vily
  Events2004 - vila prohlášena chráněnou kulturní památkou
  Personalities Benies, Michael, - stavebník
  Králíček, Emil - architekt
  DescriptonJižně od Lysé nad Labem, v Litoli u překladiště automobilů. - Vilu nechal postavit vídeňský podnikatel a majitel cukrovaru v Litoli Michael Benies pro svou dceru Evelinu jako svatební dar. Vilu projektoval v r. 1912 architekt Emil Králíček. - Jedná se o kubistickou, jednopatrovou stavbu s množstvím architektonických detailů (pilastry, plastické dekorativní pásy, masivní plasticky zdobené sloupy u vstupu ze severní strany domu, balkony, terasy, okna tvaru šestiúhelníku). Fasáda z hrubozrnné hnědorůžové omítky kombinována s cihelnými prvky (pilastry, výrazným soklem, členitými terasami). Vstup do obytné části domu je ze západní strany, schody dolů vedou do suterénu. Ústřední místnost suterénu tvoří hala se čtyřmi pravoúhlými sloupy. Bývala zde kuchyň, komora, spíž, přípravna, sklad potravin, umývárna, místnosti pro uskladnění vína, prostor ústředního topení a tři menší místnosti pro služebné. Nejvýstavnější části domu je přízemí, přístupné ze severní strany. V přijímací hale mozaiková dlažba, čtyři masivní dekorativně pojaté krystalické sloupy, sahající až ke střešnímu světlíku osmiúhelného tvaru. Z haly se zachovaným dřevěným obložením stěn je vstup do bývalého obývacího pokoje, jídelny a pánského pokoje. V pokojích zachovány dveře a podokenní mřížky zakrývající topení. V patře hala s galeriemi, ze schodiště vstup na balkon se třemi šestiúhelníkovými okny, na rovné střeše zděný přístavek a skleník ve tvaru trojúhelníku. - Vysoce reprezentativní dům byl obklopen rozlehlou zahradou, ze které se do dnešních dnů zachovala jen část. Na konci 2. sv. války se do přízemí vily přesunuly kanceláře cukrovaru, v suterénu byly sklady a v patře byty pro zaměstnance. Bývalý cukrovar, který s vilou sousedil, byl v r. 1999 pro havarijní stav zbourán, na jeho místě vznikla rozsáhlá zpevněná plocha pro překladiště automobilů. Vila je majetkem soukromé společnosti podnikající v automobilovém průmyslu. V r. 2004 byla prohlášena za kulturní památku. V r. 2009 vzniklo občanské sdružení Za záchranu kubistické vily architekta Emila Králíčka v Litoli, které usiluje o její obnovu.
  Keywordsvily * domy * cukrovary * majitelé domů * kubismus
  CitationHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 98.
  KOUKALOVÁ, Šárka. Moderní architektura Lysé nad Labem a Litole. Litol: Za záchranu kubistické architektury Emila Králíčka, [2010], s. [1-4].
  Collection kindFile of corporation names - monuments in region
  References (14) - ARTICLES
  corporation

  corporation

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.