Number of the records: 1  

Mikovice (Kralupy nad Vltavou, Česko)

 1. Geographic nameMikovice (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  DistrictMělník
  Events1318 - první písemná zpráva
  09.01.1923 - obec připojena ke Kralupům nad Vltavou
  Personalities Biňovec, František - politik
  Kučera, Antonín - Hudebník
  DescriptonMěstská čtvrť Kralup nad Vltavou v údolí Svatojirského potoka. Až do r. 1924 nesla název Minkovice. - Nadmořská výška: 200 m. - Území osídleno již v pravěku, zřejmě zde byla neolitická osada. Obcí vedla tzv. srbská neboli chlumecká obchodní cesta. Nejstarší písemná zmínka je z r. 1318. Od 14.-16. stol. majetkem drobných feudálů. K nejznámějším patřili Boryňové ze Lhoty, jimž patřila obec a statek od r. 1524. Sídlili na zdejší tvrzi přestavěné v r. 1596 na zámek. Zámek zpustošen ve třicetileté válce, jako sídlo sloužil do konce 18. stol., poté byl rozbořen. Od r. 1669 do r. 1918 obec součástí zvoleněvského panství. V r. 1923 připojena jako třetí městská část ke Kralupům nad Vltavou. - Existovalo zde několik cihelen, keramická továrna rodu Biňovců, slévárna kovů, vodní mlýn aj. Od 16. stol. do pol. 19. stol. se na místní vinici nad Růžovým údolím pěstovalo víno. Vinařská tradice obnovena v r. 2002. - K dochovaným památkám patří dřevěná zvonička z 18. stol. na silnici do Velvar a barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 18. stol. nově umístěna před velvarskou křižovatkou. Nenalezneme zde již barokní sousoší Bolestné Panny Marie, které stálo na mikovické křižovatce a bylo odstraněno v r. 1988. Jednotlivé sochy jsou nyní umístěny v kralupském kostele. - Mezi slavné rodáky se řadí politik a podnikatel František Biňovec, kapelník a hudební skladatel Antonín Kučera ad.
  Keywordsobce * dějiny obce * městské části * majitelé obce * tvrze * přestavěné tvrze * zámky * zaniklé zámky * sochy * sousoší * zvoničky * baroko * cihelny * keramická výroba * slévárny * vinice * vinařství * rodáci
  CitationSTUPKA, Josef. Kralupy nad Vltavou: městské části a blízké okolí v minulosti a ve vzpomínkách. Kralupy nad Vltavou: Tomáš Fábin, 2004, s. 200-214.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (3) - File of personal names - persons from region
  (3) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (15) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1