Number of the records: 1  

Čestlice (Česko)

 1. Geographic nameČestlice (Česko)
  DistrictPraha-východ
  Events1227 - první zmínka o obci
  Personalities Karbulka, Vincenc - hudební skladatel
  Soukup, František Alois
  DescriptonObec asi 5 km severozápadně od Říčan a 1,5 km východně od Průhonic. V historii nazývány též Šestlice. - Nadmořská výška: 315 m. - Území osídleno pravděpodobně již na počátku našeho letopočtu. Na vyvýšenině poblíž dnešních Čestlic stávalo slovanského sídliště, na poli u něho byly nalezeny dvě kostry z 9. stol. (uloženy pod pomníkem padlých v obci). Písemně Čestlice poprvé uváděny r. 1227, v r. 1228 patřily ke statkům svatojiřského kláštera v Praze. Jako první z držitelů obce je r. 1324 zmiňována Vojslava, manželka Slávka ze Šestlic, v l. 1336-1372 pánové z Říčan, r. 1380 Jan, děkan u sv. Apolináře v Praze, a pražský měšťan Bartoloměj Štuk, před r. 1457 Záviš z Valdštejna. V té době v obci také poprvé doložena tvrz. Během husitských válek byla obec s tvrzí vypálena, okolo r. 1508 již nebyla zmiňována. R. 1541 byly Čestlice připojeny k Průhonicím, kam patřily až do r. 1927, a jejichž historii potom sdílely. Posledním majitelem Čestlic byl průhonický hrabě Sylva-Tarrouca, který zbytek čestlického statku prodal Josefu Livorovi z Vykáně u Českého Brodu. Převážná část pozemků patřících ke dvoru byla rozparcelována během pozemkové reformy. - V obci dnes na návsi kostel sv. Prokopa, poblíž socha sv. Václava, na rozcestí k Dobřejovicím a Říčanům pomník padlým z druhé světové války od Bohumila Pánka z Říčan. - K významným osobnostem obce patří např. hudební skladatel Vincenc Karbulka nebo pedagog a filozof František Alois Soukup. - Obec Čestlice je členem Dobrovolného svazku obcí Ladův kraj.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * hradiště * slovanská hradiště * doba hradištní * kostry * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * památníky * pomníky * osobnosti
  CitationHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 122.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 218.
  Čestlice: historie obce [online]. [cit. 2006-08-28]. Dostupné z: http://www.cestlice-obec.cz.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of personal names and family names
  (1) - File of corporation names
  (6) - File of personal names - persons from region
  (4) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (24) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.