Number of the records: 1  

Záryby (Česko)

 1. Geographic nameZáryby (Česko)
  See also (Narrower term) Martinov (Záryby, Česko)
  Events1371 - první zmínka o obci
  1960 - sloučení s obcí Martinov
  Personalities Příhoda, Váša - houslista
  URLhttp://www.czso.cz/csu/rso.nsf/i/2007_zmeny
  http://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.2206,14.6258&z=12
  DescriptonObec na levém břehu řeky Labe, 4 km severozápadně od souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. V historii nazývána též Zárubí nebo Zárybí; název odvozen od buď slovesa rubati (= ničiti) nebo od ryb, které zdejší rybáři odváděli pro knížecí a církevní kuchyně. - Nadmořská výška: 170 m. - První písemná zmínka o obci Záryby z r. 1371, v té době v majetku děkanství sv. Víta na Pražském Hradě. Církvi patřil i zdejší přívoz (pozůstatkem dnes chátrající přívoznický domek). V r. 1960 k obci Záryby připojena obec Martinov, sloučeny pod společný název Záryby. - Střed obce tvoří kruhová náves, uprostřed dnes sokolovna (bývalá škola). V obci dále zachovalá roubená stavení na dvorech při čp. 19 a 23 a typické polabské brány do statků u čp. 12 a 14. Na některých mapách je v Zárybech zakreslen most, který však neexistuje. Problém vznikl v mechanickém překreslování starých německých vojenských map, kdy bylo plánováno most mezi obcemi Záryby a Křenek postavit v r. 1945 (na obou březích řeky byly postaveny nájezdy pro ponton), most nebyl nikdy dokončen. Poblíž bývalého přívozu byla v polovině 19. stol. vystavěna vila (označovaná jako zámeček), v l. 1931-1940 zde pobýval houslista Váša Příhoda. Vila byla r. 1971 zbořena, pozůstatkem po ní je dnes torzo okrasné zahrady s cizokrajnými stromy. Na první křižovatce v obci stojí výklenková kaplička sv. Anny z 18. stol. V obci dále zděná zvonička z konce 18. stol. a pomník na památku padlým v první světové válce.
  Keywordsobce * dějiny obce * sloučení * kaple * výklenkové kaple * zvonice * zvoničky * vily * zámečky * zahrady * mosty * památníky
  CitationSRB, Michal. Obec Záryby - Martinov : historie [online]. c2005. [cit. 2006-01-30]. Dostupné z: http://www.zaryby.cz/index.php?cil=history.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (11) - File of personal names - persons from region
  (3) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (1) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (20) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
  Databáze národních autorit NK ČR
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.