Number of the records: 1  

Tuchoraz (Česko)

 1. Geographic nameTuchoraz (Česko)
  DistrictKolín
  Events1295 - první zmínka o obci
  počátek 14. stol. - vystavěna tvrz
  Personalities Smiřičtí ze Smiřic (rod) - majitelé panství
  Baňka, Pavel, - umělecký fotograf a pedagog
  DescriptonObec 3 km jižně od Českého Brodu, při potoku Šembera. - Nadmořská výška: 273 m. - Písemně poprvé zmiňována r. 1295, v souvislosti s Lutošem z Tuchoraze a jeho syny Lutošem, Bohuslavem, Heraldem a Rostislavem. Lutoš je uváděn ještě r. 1323, v r. 1362 potom rytíř Roštěk z Tuchoraze. První přímá zmínka o obci Tuchoraz je z r. 1388, kdy ji vlastnil Petr z Klučova, ten zde také vystavěl první tvrz. Za Mikuláše Svitáčka z Lanštejna byla tvrz přestavěna na panské sídlo (uváděno jako hrad nebo zámek), k němuž byla za Jana Svitáčka z Lanštejna přikoupena i tvrz v Chrástu. Další majitel Tuchoraze, Bořivoj z Donína se v r. 1547 zúčastnil stavovského povstání, následné domácí vězení si odpykával i na tuchorazském zámku. Když r. 1571 zemřel, zdědily jeho majetek jeho dcery a celé panství r. 1579 prodaly Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic. K panství tehdy patřila tuchorazská tvrz s poplužním dvorem a mlýnem, městečko Tuchoraz s krčmou a panskou kovárnou, pustý zámek Šember, Masojedy s krčmou, Chrást s tvrzí, mlýnem a krčmou a Limuzy. Jaroslav Smiřický ze Smiřic připojil Tuchoraz k černokosteleckému panství. Od konce 70. l. 16. stol. byl hrad pouze sídlem vrchnostenských úředníků. V r. 1639 vypálilo obec švédské vojsko jako odvetu za neúspěšné dobývání hradu. Nedobytný hrad ale postupně chátral, z nařízení patrimoniální správy černokosteleckého panství byl v r. 1770 až na vstupní věž rozebrán a ze získaného materiálu byly zpevněny okolní jezy a hráze. Pod správou majitelů Kostelce nad Černými lesy zůstala obec až do zrušení patrimoniálního uspořádání v r. 1850. Poté se stala součástí okresu Český Brod a od r. 1960 okresu Kolín. - Dnes v obci zůstala z bývalého hradu mohutná hranolová vstupní věž, z bývalého poplužního dvora pouze zbytky zdí. Na návsi lidová sloupková zvonička z r. 1845, protější výklenková kaplička Panny Marie z r. 1903. Při cestě z Tuchoraze do Zahrad kaplička sv. Jana Nepomuckého (sloupková boží muka) z r. 2003. - K významným osobnostem obce patří umělecký fotograf a pedagog Pavel Baňka.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * hrady * zámky * poplužní dvory * kapličky * výklenkové kaple * boží muka * osobnosti
  CitationŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 502-503.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 402.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2012-01-13]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/tuchoraz.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of personal names and family names
  (2) - File of personal names - persons from region
  (2) - File of corporation names - monuments in region
  (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (7) - ARTICLES
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.