Number of the records: 1  

Zahrádka (Příbram, Česko)

 1. Geographic nameZahrádka (Příbram, Česko)
  Other nameMladotova Zahrádka
  DistrictPříbram
  Events1365 - písemná zpráva
  Personalities Langer, Stanislav - divadelní herec a ředitel
  DescriptonObec 20 km jižně od Sedlčan, 4 km západně od Petrovic. Původně nazývaná Mladotova Zahrádka. - Nadmořská výška: 520 m. - První písemná zpráva pochází z r. 1365, kdy jsou vzpomínáni majitelé zahrádeckého panství bratři Vojslav a Diviš. Sídlili na staré zaniklé tvrzi, která stála pravděpodobně na severním návrší. V 16. stol. majitelé z rodu Zahrádeckých ze Zahrádky postavili tvrz novou v západním průčelí poplužního dvora. V l. 1681-1730 obec v držení rodu Mladotů, za Františka Josefa Mladoty vystavěn v l. 1720-1727 barokní zámek. Od r. 1882 vlastnila statek se zámkem rodina Jiřího Langa, která zde mj. také v r. 1896 založila lihovar. Potomkům této rodiny patřil statek se zámkem s omezením mezi lety 1948-1989 až do r. 2001. Dnes zámek s hospodářským dvorem v značně zchátralém stavu. - V obci se nacházelo na Heřmanově potoce několik vodních mlýnů. První, původně nazýván Příválek, je dnes pojmenován podle majitele Maštalířův mlýn a slouží k rekreačním účelům. Další mlýn Plicov, ležící mezi Zahrádkou a Radešínem, byl součástí Langova statku, dnes je již opuštěný. - K významným rodákům patří divadelní herec a ředitel Stanislav Langer.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * zámky * baroko * mlýny * vodní mlýny * hospodářské dvory * lihovary
  CitationVESELÝ, Jan, ÚLOVEC, Jiří. Tvrze a zámek v Zahrádce u Petrovic. Průzkum památek, 2004, roč. 11, č. 1, s. 103-126.
  Mlýny na Petrovicku [online]. [cit. 1.4.2014]. Dostupné z: http://www.petrovice-obec.cz/mlyny-frame.htm.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of personal names - persons from region
  (1) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (4) - ARTICLES
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1