Number of the records: 1  

Krásná Hora nad Vltavou (Česko)

 1. Geographic nameKrásná Hora nad Vltavou (Česko)
  DistrictPříbram
  Events1556 - majitelem Jan Vorel z Plavče
  1559 - vzpoura proti vrchnosti
  1839 - založena šachta Václavka
  1900 - založen poslední důl Puš
  DescriptonObec nad Orlickou přehradou, 4 km jihovýchodně od Kamýka nad Vltavou. Název odvozen od původní činnosti, dolování antimonu a zlata (červená = v původní slovanštině krásná, zde barva rudy, hora značila důl), r. 1907 z důvodu rozlišení přidán přídomek "nad Vltavou". - Nadmořská výška: 435 m. - Přesné datum založení není známo, osada zde byla pravděpodobně již koncem 13. stol., kdy se zde rýžovalo zlato. Počátkem 14. stol. se již v okolí zlato dolovalo, Jan Lucemburský povýšil Krásnou Horu na královské horní město zlatorudných dolů a udělil jí privilegia, která potvrzovali i další panovníci. Největší výnosy měly doly v době Jiřího z Poděbrad a Vladislava II., tehdy mělo město i vlastní lázně. V 16. stol. doly načas v majetku humanistického básníka Jana Vorla z Plavče (zvaného Aquilla). Krásná Hora v té době přestala být královským městem, spory obyvatel s vrchností vyvrcholily tvrdě potlačeným povstáním. Po třicetileté válce těžba zlata utlumena. Nové pokusy o dolování na počátku 18. stol., výraznější oživení nastalo až v 19. a 20. stol. zahájením těžby antimonu. Až do r. 1884 se v okolí těžil pouze antimon později opět i zlato. Největší rozkvět v r. 1881, tehdy zde bylo zaměstnáno 700 horníků. Dnes doly a šachty zatopeny, obklopeny jen haldou kamení a písku. - Dominantou obce radniční věž s hodinami, na náměstí dále barokní mariánský sloup z r. 1722, kostel sv. Mikuláše, pod kostelem monumentální památník letců a padlým v 1. sv. válce. Krásnohorským unikátem je kamenný korec (dutá míra na měření obilí) na náměstí naproti kostelu. - V zalesněném pahorku 750 m severozápadně od obce kámen viklan. - Obec Krásná Hora nad Vltavou je členem Sdružení obcí Sedlčanska.
  Keywordsobce * dějiny obce * kostely * radnice * mariánské sloupy * pomníky * korce * kameny * přírodní památky * těžba zlata * těžba antimonu * baroko
  CitationStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 212-213.
  Příbram a okolí: turistický průvodce. Příbram: Knihkupectví-antikvariát Hyšpler & Olšanská, 1997, s. 70. ISBN 80-902362-0-0.
  Sdružení obcí Sedlčanska. [Sedlčany]: Sdružení obcí Sedlčanska, 2000, s. 14-15.
  Průvodce po památkách a významných prvcích v regionu MAS Sedlčansko. Krásná Hora nad Vltavou: MAS Sedlčansko, 2011, s. 12.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of personal names and family names
  (8) - File of personal names - persons from region
  (7) - File of corporation names - monuments in region
  (2) - File of geographical names - region
  (27) - ARTICLES
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.