Number of the records: 1  

Kvílice (Česko)

 1. Geographic nameKvílice (Česko)
  DistrictKladno
  Events1211 - první písemná zmínka
  Personalities Beneš Třebízský, Václav, - spisovatel
  Žákovec, Josef, - učitel a včelař
  DescriptonMalá obec na Bakovském potoce, 6 km severozápadně od Slaného. - Nadmořská výška: 260 m. - První písemná zmínka je z r. 1211, kdy patřila k břevnovskému klášteru. V r. 1331 je vzpomínán Vícemil z Kvílic, který zde vlastnil zemanský nebo vladycký dvůr. K významným majitelům patřili páni ze Žerotína, Pětipeští z Chýš a Egeberka a hrabata z Martinic. - Dominantu vesnice tvoří novorománský kostel sv. Víta, písemně připomínaný před r. 1366. Po úderu blesku v r. 1884 vyhořel a na jeho základech byl v l. 1886 a 1887 vystavěn podle plánů Rudolfa Štecha chrám nový. Na přilehlém hřbitově dřevěná zvonice ze 16. stol. K dalším památkám se řadí budova fary postavená v r. 1882. V současné době zde sídlí pobočka Archeologického ústavu Akademie věd. V jihovýchodní části obce, na Bakovském potoce, stojí starobylý mlýn se zajímavou studánkou, kombinovanou s holubníkem a se sochou sv. Jana Nepomuckého. - Místní školu navštěvoval v 19. stol. český spisovatel Václav Beneš Třebízský, jehož rodiče jsou pochováni na místním hřbitově a sám spisovatel se o Kvílicích zmiňuje v řadě svých povídek. K dalším osobnostem patří národní buditel Václav Štulc, řídící učitel a včelař Josef Žákovec ad.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * kostely * fary * zvonice * mlýny * studny * renesance * sochy * pseudorenesance * osobnosti
  CitationDOBNER, Libor. Kvílice: ves a její historie. Slánské listy, 2005, roč. 13, č. 16, s. 10.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 144.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (15) - File of personal names - persons from region
  (4) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (7) - ARTICLES
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1