Number of the records: 1  

Libčice nad Vltavou (Česko)

 1. Geographic nameLibčice nad Vltavou (Česko)
  Events993 - první zmínka o obci
  1924 - Libčice spojeny s Letkami a Chýnovem
  1948 - Libčice městem
  Personalities Boleslav - český kníže
  Bílek, František - sochař
  Schönfeld, Antonín - zemědělský odborník, včelař
  Korunka, Ladislav - hudební skladatel
  Franta, Karel - malíř, ilustrátor
  Švankmajer, Milan - historik
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.1978,14.3639&z=12
  DescriptonMěsto na levém břehu řeky, 6 km jihovýchodně od Kralup nad Vltavou. Název odvozen od osobního jména Lubek, tzn. libý, milý. - Nadmořská výška: 180 m. - Území osídleno již v pravěku, ve východní části města, v Chýnovském háji objeveny v 19. stol. mohyly z doby bronzové a železné a sídliště z mladší doby železné a dalších pravěkých období. Poblíž evangelického hřbitova stopy po středověkém kamenném Liběhradu (odstřelen při stavbě železnice). Obec Libčice písemně poprvé zmiňována již r. 993, tehdy ji Boleslav II. daroval klášteru v Břevnově. Později obec vlastnila staroboleslavská kapitula a kláštery zbraslavský a maltézský. Ve 14. stol. zde zmiňován farní kostel (gotická stavba, později zbořená). Po bitvě na Bílé hoře v majetku Polyxeny z Lobkovic, připojeny k panství Nelahozeves. Lobkovicové Libčice držely až do r. 1848. Rozvoj do té doby malé obce znamenlo vybudování železnice z Prahy do Podmokel r. 1847. V r. 1872 zde natrvalo zřízena šroubárna (Pražský spolek železných hutí), r. 1894 cihelna (Bratři Fischerové a spol.). R. 1924 Libčice spojeny s obcemi Letky a Chýnov, na město s jednotným názvem Libčice povýšeny 16.11.1948. - Z pamětihodností ve městě barokní kostel sv. Bartoloměje, na hřbitově socha Krista od Fr. Bílka, na evangelickém hřbitově cenné náhrobky. V obci také chráněné stromy (lípa malolistá, platan zahradní, jilm vaz). - V těsném sousedství města geologicky zajímavý bývalý lom Kameníček, nad železniční tratí směrem k Dolanům Libčická skála. - Na druhém břehu řeky Vltavy se nachází Výzkumný ústav včelařský v Dole u Libčic nad Vltavou, jako přednosta zde působil zemědělský odborník Antonín Schönfeld. Na vinicích v Dole se pěstuje kvalitní Dolské víno. Vede tudy také cyklistická stezka, oba břehy řeky Vltavy spojuje přívoz s pravidelným provozem. - K významným rodákům Libčic patří např. hudebník a vynálezce tiskacího stroje pro slepecké písmo Ladislav Korunka, historik Milan Švankmajer a výtvarník Karel Franta.
  Keywordsobce * města * dějiny obce * dějiny města * kostely * sochy * hřbitovy * archeologické nálezy * doba bronzová * doba železná * mohyly * lomy * výzkumné ústavy * včelařství * vinařství * přívozy * rodáci
  CitationNĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 86-87.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 281.
  KREJZA, František, NOVÁK, Jaroslav. Průvodce historií. 1000 let města Libčice nad Vltavou. Libčice n. Vlt., 1993, s. 15-24.
  Libčice nad Vltavou: historie a současnost [online]. [cit. 2005-10-26]. Dostupné z: http://www.libcice.cz/.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (6) - File of personal names and family names
  (14) - File of personal names - persons from region
  (5) - File of corporation names - monuments in region
  (4) - Monographies, maps
  (4) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (88) - ARTICLES
  (4) - Regional documents - books
  (1) - Regional documents - serials before 1950
  Databáze národních autorit NK ČR

Map

Libčice nad Vltavou (Česko)

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°11'52.08"N, 14°21'50.04"E

GPS: 50°11'52.08"N, 14°21'50.04"E

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.