Number of the records: 1  

Smilovice (Příbram, Česko)

 1. Geographic nameSmilovice (Příbram, Česko)
  DistrictPříbram
  Events1045 - první zmínka o obci
  DescriptonObec (donedávna izolovaný statek na poloostrovní terasové plošině) při Slapské vodní nádrži, 3 km východně od Cholína, 15 km jihovýchodně od Dobříše. Název odvozen od vlastního jména Smil (Smilovice = ves lidí Smilových). - Písemně byly Smilovice poprvé zmiňovány r. 1045, tehdy je kníže Břetislav I. daroval benediktinskému klášteru v Břevnově. Podle pověsti zde Jan Žižka z Trocnova rozbořil sídlo jeptišek. V r. 1548 byla již ves zpustlá, stála zde jen tvrz se dvorem, v té době v držení Jana Studeněvského Hořešovce z Libošína. Hořešovci statek většinou pronajímali, při tomto střídání majitelů tvrz zpustla a nebyla již obnovena. Obec byla ve druhé polovině 16. stol. znovu osazena. Celý statek byl koncem 16. stol. připojen ke Korkyni a od r. 1625 ke Starému Knínu. - Po vystavění Slapské přehrady je obec využívána k rekreaci. - V těsném sousedství a dále směrem k Čelině hloubeny nové doly na zlato.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * statky * pověsti * přehrady * rekreační oblasti * těžba zlata
  CitationStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 272.
  BĚLOHLÁVEK, Miloslav; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: západní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1985, s. 309.
  Chotilsko: Smilovice [online]. [cit. 27.3.2014]. Dostupné z: http://www.chotilsko.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=5329&id=17534&n=smilovice&query=smilovice.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (2) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (2) - Monographies, maps
  (1) - ARTICLES
  (2) - Regional documents - books
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.