Number of the records: 1  

Neuberk (zámek : Mladá Boleslav, Česko)

 1. Corporate nameNeuberk (zámek : Mladá Boleslav, Česko)
  Place Neuberk (Mladá Boleslav, Česko)
  Origin1738 - stavba dokončena
  Personalities Neuberkové (rod)
  Reiner, Václav Vavřinec, - malíř
  DescriptonNa levém břehu Jizery, 1,5 km od centra Mladé Boleslavi. - Zámek nechal postavit v 1. pol. 18. stol. pražský soudce Vrchního zemského soudu Jan Ignác Gemrich, který byl v r. 1723 povýšen do šlechtického stavu a za Marie Terezie získal predikát"z Neuberka" (1760). Byl majitelem okolních vesnic (Čejetic, Čejetiček, Lín, dvora Újezd a části Doubraviček) a zámek se tak stal centrem jeho panství, kde nakonec žil natrvalo. Neuberkové byli významní mecenáši vědy a kultury, zasloužili se o ochranu a obnovu památek. Již zakladatel zámku Jan Ignác sbíral staré české rukopisy a tisky. Zámek často navštěvoval Josef Dobrovský a Václav Matěj Kramerius, s nimiž se úzce stýkal syn zakladatele rodu František z Neuberka. Řadu vzácných českých knih později Neuberkové věnovali nově založenému Národnímu muzeu. V majetku Neuberků zůstal zámek až do poloviny 20. století. Pivovar a zámecký park zpustl za poslední války, kdy majitelka žila ve Vídni a na zámku se usadila německá vojska; po válce zde bylo velitelství Rudé armády a poté byl objekt zestátněn. Od r. 2004 má zámek nového soukromého vlastníka. - Barokní zámek tvoří dvě pravoúhlá křídla, k jejichž stavbě bylo mj. použito i zbytků kamene z rozvalin bývalého středověkého hradu Rácov. Kratší křídlo je postaveno těsně pod skálou, protilehlé je delší a navazovaly na něj hospodářské budovy a pivovar. Nad rizalitem dvoupatrové budovy je plastický erb zakladatelů zámku. Chodby jsou sklenuty valeně a plackami stejně jako zámecká kaple. Z původního mobiliáře se nic nezachovalo, ve dvou pokojích v patře zdobí stěny fresky s mytologickými výjevy, jejichž autorem je barokní umělec Václav Vavřinec Reiner. Do zámeckého dvora se vstupuje polokruhovou branou se soškou sv. Jana Nepomuckého. Od r. 2006 je na bráně umístěna pamětní deska připomínající šlechtický rod Neuberků. V okolí zámku byl anglický park, který je dnes neudržovaný.
  Keywordszámky * majitelé zámku * hrady * zaniklé hrady * fresky * národní buditelé * pamětní desky * zámecké parky * baroko
  CitationCHYLÍKOVÁ, Johana. Na zámku odhalili pamětní desku rodu Neuberků. Mladá fronta Dnes. Střední Čechy Dnes - Mladoboleslavsko. 9.6.2006, roč. 17, č. 134, s. D/3. ISSN 1210-1168.
  HERČÍK, Karel. Čejetičky a Neuberk. In: Čtení o Mladé Boleslavi. 2 rozš. vyd. Mladá Boleslav: Kultura Města Mladá Boleslav, 2010, s. 77-78. ISBN 978-80-254-8459-3.
  Collection kindFile of corporation names - monuments in region
  References (10) - ARTICLES
  Neuberk (zámek : Mladá Boleslav, Česko)

  corporation

Map

Show on map Mapy.cz

GPS: 50°24'12.22"N, 14°53'8.91"E

GPS: 50°24'12.22"N, 14°53'8.91"E

Number of the records: 1