Nejvyšší bod Turské plošiny, 1 km jihozápadně od obce Tursko. Nazýván též Ers. - Nadmořská výška: 345 m. - Výrazný hřbet (suk) z proterozoických buližníků. - Zalesněn porosty borovice černé s příměsí smrku a dubu. - Podle pověsti se u Turska, mezi vrchy Erš a Krliš, odehrála mýtická bitva Čechů proti Lučanům, tzv. bitva na Turském poli, kterou vyvrcholila Lucká válka. K místu se váže legenda o hrdinovi Tyrovi, který se za všechny obětoval a jeho mohyla (na blízkém vrchu Krliš) je zde uctívána. Podle amatérského archeologa Václava Krolmuse, který zde vedl v r. 1856 první archeologický výzkum se v těchto místech odehrávala jedna z bitev, při kterých keltští Bójové odráželi útoky germánských Kimbrů či Teutonů. Dokladem toho má být i místopisný název Erš, který je keltským výrazem pro vítěze. V 19. stol. byly na vrchu nalezeny mohyly z doby halštatské - starší doby železné, průzkum však byl neodborný a velké množství nálezů bylo zničeno. - Po r. 1968 se na vrchu Erš (snad pro jeho strategickou polohu) dočasně usadila sovětská vojska.
Keywords
vrchy * geormorfologie * bitvy * pověsti * legendy * mohyly * doba halštatská * doba železná
Citation
DEMEK, Jaromír; et al. Hory a nížiny. 1. vyd. Praha: Academia, 1987, s. 179.
VOJTĚCHOVSKÁ, Ivana. Dějiny a topografie archeologických nálezů na území obce Tursko a okolí, okr. Praha-západ. In 900 let obce Tursko. Tursko: Obecní zastupitelstvo, 2001, s. 18-39.
DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 282.
Collection kind
File of geographical names - region
References
(1) - File of geographical names - region
Number of the records: 1
openseadragon
This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about
how we use cookies.