Number of the records: 1  

Krakovany (Česko)

 1. Geographic nameKrakovany (Česko)
  DistrictKolín
  Events1244 - první zmínka o obci
  DescriptonObec 13 km severozápadně od Kolína. - Nadmořská výška: 226 m. - Písemně poprvé zmiňována k r. 1244 v souvislosti s Honatou z Krakovan. V r. 1325 prodal Vesel z Krakovan statek Bedřichovi, opatu Sedleckého kláštera, r. 1436 císař Zikmund daroval Krakovany a další obce v okolí Vaňkovi z Miletínka. Ten je připojil k Týnci nad Labem, s nímž se později (až do r. 1848) staly součástí panství Pardubice. V l. 1854-1960 patřily Krakovany do okresu Nový Bydžov a od r. 1960 do okresu Kolín. - V obci stávala tvrz, zůstal po ní jen pomístní název Na Hradě. K zajímavostem patří dnes evangelická modlitebna a opravená evangelická fara, bývalá židovský synagoga u domu čp. 90, v centru obce původní zemědělské usedlosti se zajímavými branami (př. čp. 28) a budova kina z r. 1930. Před obecním úřadem a ve východní části obce při silnici na Bělušice litinové křížky, jihozápadně od obce v polích kamenný mezník.
  Keywordsobce * dějiny obce * zaniklé tvrze * evangelíci * modlitebny * fary * synagogy * lidová architektura * kříže * mezní kameny
  CitationCesty a památky : Kolínsko [online]. [cit. 2011-05-05]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/krakovany.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (2) - File of personal names - persons from region
  (1) - File of corporation names - monuments in region
  (12) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1