Number of the records: 1  

Sudovo Hlavno (Česko)

 1. Geographic nameSudovo Hlavno (Česko)
  Events1130 - první zmínka o obci
  2010 - udělen obecní znak a vlajka
  Personalities Chadimová, Anna, - první tanečnice polky
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.2628,14.6853&z=12
  DescriptonObec 8 km severně od Staré Boleslavi. V historii nazývána též Hlaven (toto slovo dříve označovalo nedopalek polena, z něhož se v milíři pálilo uhlí). - Nadmořská výška: 180 m. - Osada Hlavno písemně poprvé zmiňována již v zakládací listině kapituly Boleslavské z r. 1052, není však přesně rozlišeno, zda se jedná o Hlavenec, Kostelní Hlavno nebo Sudovo Hlavno. K těmto obcím se váže pověst o vladykovi Sudovi, který byl přepaden při návratu z lovu. V sousedních Konětopech mu prý utopili koně, jeho kosti byly uloženy v Kostelním Hlavně, hlava odpočívá v Hlavenci, osada, kde sídlil na malé tvrzi nese jméno Sudovo Hlavno. Podle jiné verze jsou názvy obcí odvozeny od nedalekého návrší (206 m n. m.) zvaného podle svého tvaru Kobylí hlava. Podle jazykovědců byl pro rozlišení označován Hlaven Malý jako Hlavenec, Hlaven Větší nebo Veliký později Rynšův (od jména Ryneš - Rynhart, Reinhart), dnes Sudovo Hlavno a Hlaven Kostelní, kde byl kostel. - Před husitskými válkami bylo Sudovo Hlavno majetkově rozděleno, jedna část patřila do r. 1384 k boleslavské kapitule. V r. 1386 pronajala kapitula zdejší dvůr Janovi z Hlavence. Za něho nebo za jeho dědiců zde byla vystavěna tvrz. Okolo r. 1400 byl uváděn Řehoř z Hlavna. Během husitských válek kapitula své panství ztratila, Hlavno získal vladycký rod Sudů z Kunratic, kteří opět spojily obě části obce. Od nich získalo Hlavno město Nymburk. V r. 1547 bylo za účast v protihabsburském povstání Nymburským Hlavno odňato, r. 1559 připojeno k panství Brandýs. - U obce bývaly lomy na kámen (opuku), dnes srovnány s okolním terénem. - K památkám patří na návsi klasicistní zvonice kombinovaná s budovou váhy z r. 1905, vedle stojí železný křížek na pískovcovém podstavci, z lidové architektury dochován např. dům čp. 25 s bránou ve stylu tzv. selského baroka, dům čp. 24 aj. V r. 1925 byl postaven památník obětem 1. sv. války od Emanuela Zentnera. Na začátku tzv. Krchovské polní cesty mezi Kostelním a Sudovým Hlavnem stojí dřevěný kříž (původní litonový na pískovcovém podstavci byl zničen). Označuje místo, kde byl po třicetileté válce hromadný hrob padlých. Podle místní pověsti se zde zjevovaly přízraky bezhlavých mužů. K zajímavostem patří, že v obci zemřela jako žebračka Anna Chadimová provdaná Slezáková, která jako první tancovala polku. Pochována je na hřbitově v Kostelním Hlavně. - Obec Sudovo Hlavno původně patřila do okresu Mladá Boleslav, od 1.1.2007 připojena k okresu Praha-východ. Je součástí mikroregionů Cecemínsko a Dolní Pojizeří.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * pověsti * pojmenování * tvrze * zaniklé tvrze * zvonice * památníky * lidová architektura * kříže * hromadné hroby * lomy * těžba opuky * baroko * klasicismus
  CitationHRŮZOVÁ, Marie. Sudovo Hlavno: Historie obce [online]. c2008. [cit. 9.11.2008]. Dostupné z: http://www.sudovo-hlavno.cz/.
  HOUDKOVÁ, Lenka a kol. Rok na vsi: Sudovo Hlavno, střípky z historie a současnosti. Sudovo Hlavno: Obec Sudovo Hlavno, 2014. 125 s. ISBN 978-80-260-6770-2.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  NoteObec v okrese Praha-východ.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (1) - File of personal names and family names
  (1) - File of personal names - persons from region
  (2) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (9) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
  Databáze národních autorit NK ČR
  Sudovo Hlavno (Česko)

  geographical name

Map

GPS: 50°15'46.08"N, 14°41'7.08"E

Number of the records: 1