Number of the records: 1  

Dařenice (Česko)

 1. Geographic nameDařenice (Česko)
  Other nameMařenice
  See also (Broader term) Loukov (Mladá Boleslav, Česko)
  DistrictMladá boleslav
  Personalities Wondřejc, Antonín, - architekt
  Paulová, Milada, - historička
  DescriptonOsada s hospodářským dvorem asi 8 km severovýchodně od Mnichova Hradiště, východně od obce Loukov, do jejíhož katastru patří. - Původně nazývána Mařenice, písemně poprvé uváděna k r. 1532 (nápis na zvonu v Březině dokládá Samuela z Mařenic, patrně zdejšího zemana). Okolo r. 1550 je v turnovské městské knize uváděn Mikeš Mařenský. Osada patřila k Loukovu a s ním k panství Svijany, poté, co panství odkoupil Albrecht z Valdštejna přejmenován dvůr Mařenský na Dařenice. V r. 1870 byl v Dařenicích vystavěn cukrovar, který však r. 1906 koupili bratři Hyblerové a celý objekt přestavěli na textilní továrnu. Osada bývala kulturně činná, v l. 1914-1916 zde např. působila místní organizace svazu přátel loutkového divadla pro Dařenice a okolí. - Osada je složena z barokních budov čtyřkřídlého dvora a několika mladších staveb v okolí. Nedaleká socha Panny Marie z r. 1899. - K významným rodákům Dařenic patří architekt Antonín Wondřejc a historička Milada Paulová.
  Keywordsosady * samoty * hospodářské dvory * baroko * sochy * cukrovary * textilní výroba * amatérská divadla * loutková divadla
  CitationPOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2, K-O. Praha: Academia, 1978, s. 314.
  FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 314.
  Loukov u Mnichova Hradiště: historie obce v datech [online]. [cit. 22.3.2012]. Dostupné z: http://www.loukov.e-obec.cz/.
  Sbor dobrovolných hasičů Loukov: hasební obvod naší obce [online]. [cit. 22.3.2012]. Dostupné z: http://www.hasiciloukov.sph.cz/.
  Databáze českého amatérského divadla: Dařenice, excerpce [online]. [cit. 22.3.2012]. Dostupné z: http://www.amaterskedivadlo.cz/.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (3) - File of personal names - persons from region
  (2) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (1) - ARTICLES
  geographical name

  geographical name