Number of the records: 1  

Stingl, Miloslav, 1930-2020

 1. Personal nameStingl, Miloslav, 1930-2020
  Birth Bílina (Česko) - 19.12.1930
  Place of activity Karlovy Vary (Česko)
  Praha (Česko)
  Rakovník (Česko)
  Charact.Cestovatel, etnograf a spisovatel.
  Curriculum VitaeMládí prožil v Rakovníku. Gymnázium absolvoval v Karlových Varech. Poté vystudoval mezinárodní právo na pražské právnické fakultě, později vystudoval etnografii a folkloristiku na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako asistent pedagogického institutu v Karlových Varech a odborný pracovník v pražském Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. - Uskutečnil rozsáhlé cesty a expedice, během nichž navštívil 151 zemí ve všech kontinentech. Celoživotně se zabýval etnologií, studiem národů obývajících nejodlehlejší oblasti naší planety, zejména původním obyvatelům Oceánie a Ameriky. Dokáže komunikovat asi v 17 jazycích, včetně jazyků domorodců. S příslušníky řady domorodých, zejména indiánských a tichomořských etnik, se mimořádně úzce sblížil. Jeden indiánský kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem. V zahraničí strávil 19 let. Při svých pobytech působil na zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech. Byl přijat do Société des Américanistes při UNESCO v Paříži a do Société des Océanistes při UNESCO. - Od r. 1972 se věnuje literatuře. Zpočátku se věnoval poezii. Spolupracoval s Československým rozhlasem, jeho odborných znalostí a vypravěčských schopností využívala i Česká televize. Ze svých cest vytěžil náměty k napsání mnoha cestopisů, nejrozsáhlejším dílem je cestopisná tetralogie z Oceánie. V zahraničí patří k nejznámějším a nejpřekládanějším českým autorům. - Od r. 1980 žije v Praze.
  Keywordscestovatelé * etnografové * spisovatelé * básníci * odborní publicisté
  CitationBLAHYNKA, Milan. Čeští spisovatelé 20. století: slovníková příručka. Praha: Československý spisovatel, 1985, s. 586.
  KREJČÍ, František. Spisovatel a cestovatel Miloslav Stingl se dožívá 85 let. Rakovnický deník. 14.12.2015, č. 290, s. 2.
  Collection kindFile of personal names - persons from region
  References (5) - Literature
  (5) - Literature for children and youth
  (44) - Monographies, maps
  (13) - Audiobooks
  (3) - ARTICLES
  Databáze národních autorit NK ČR
Number of the records: 1