Počet záznamů: 1  

Stupice (Česko)

  1. Geografické jménoStupice (Česko)
    OkresPraha-východ
    Události1346 - první zmínka o obci
    Osobnosti Hácha, Emil - protektorátní prezident
    Pouzar, Zdeněk - mykolog
    PopisObec v těsné blízkosti východní hranice hlavního města Prahy. - Nadmořská výška: 289 m. - Písemně byla obec Stupice poprvé doložena v nedatovaném formuláři (patrně z konce 13. stol.), tehdy patřila ovdovělé Kateřině Šeplerové a jejímu synovi Mikulášovi z Prahy. Od nich si ji pronajal pražský měšťan Matouš Chebský. V první polovině 14. stol. vlastnil Stupice Meinlin (Mengart) Rokycanský a od r. 1346 pak jeho syn Jan, který při zdejším poplužním dvoře pravděpodobně také vystavěl tvrz. Před r. 1393 získal obec Heřman ze Stupic, po jeho smrti okolo r. 1408 koupil Stupice Martin Rotlev z Koloděj, syn známého pražského měšťana a mincmistra. V r. 1448 zde byl majitelem Vilém Viduna z Radešova. Někdy před r. 1489 byly Stupice definitivně připojeny ke kolodějskému panství, další osudy obce jsou pak spojeny s rodem Smiřických a později s osudem uhříněvského panství. Celé Stupice leží na rybnících, které se kdysi rozprostíraly až k Sibřině. Až do první světové války byly součástí Královic, potom byly samostatné. Při územní reformě v r. 1964 byla Stupice připojena k obci Sibřina. I v současnosti však přetrvávají silné vztahy ke Kolodějím, kam vždy patřily farou a školou, dnes i dopravou. - K pamětihodnostem obce dnes patří na návsi kříž z r. 1826, u něho zvonička z r. 1862 a památník obětem světové války. - Až do r. 1925, kdy se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu, žil ve Stupici dr. Emil Hácha, často jej zde také navštěvoval T. G. Masaryk se synem Janem. Ve šlechtitelské stanice ve Stupicích pracoval význačný český mykolog Zdeněk Pouzar.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * poplužní dvory * tvrze * zaniklé tvrze * kříže * zvoničky * památníky * pomníky * šlechtitelské stanice
    CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 165.
    Obec Sibřina [online]. r2007. [cit. 2007-11-05]. Dostupné z: http://www.sibrina.cz/.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.