Počet záznamů: 1  

Opočno (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Česko)

 1. Geografické jménoOpočno (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Česko)
  Jiné jménoOpočen
  Místo Nový Vestec (Česko)
  Káraný (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1339 - první zmínka o Opočně
  Osobnosti Rudolf - římskoněmecký císař
  PopisSeverně od obce Káraný, při levém břehu řeky Jizery, v katastrálním území obce Nový Vestec, asi 4 km severovýchodně od ústí do řeky Labe, v prostoru dnešní osady Komáří vrch. - Původně zde stával samostatný statek (poplužní dvůr) zvaný Opočno, Opočen nebo Opočeň. Písemně poprvé uváděn r. 1339 v souvislosti s Přibkem z Opočna. V r. 1404 zde stávala tvrz, v té době byl držitelem Jaroš z Rýzmburka a z Opočna. V l. 1424 a 1438 je zde uváděn staroměstský měšťan, zlatník Michal z Chotěbuze, r. 1426 Jan Havránek z Písečné. R. 1464 získal ves Opočno s tvrzí, poddanskými dvory a dalším příslušenstvím Jan ze Záp. Patrně koncem 15. stol. tvrz i ves Opočen zanikly, dále byl zmiňován již jen zdejší dvůr. Ten byl počátkem 16. stol. připojen k blízké Toušni. Naproti bývalé tvrzi, ale na pravém břehu řeky si nechal po r. 1580 císař Rudolf II. vybudovat lovecký zámeček. V té době spojoval oba břehy krytý most "pouze pro císaře vyhrazený". Zámeček byl patrně zničen během třicetileté války, most byl jako zřícenina v mapách uváděn ještě r. 1720. Do dnešní doby se z bývalé obce Opočno zachoval pouze pomístní název Na Opočně.
  Klíč.slovaobce * zaniklé obce * dějiny obce * dvory * poplužní dvory * mosty * zaniklé mosty * lovecké zámky * zaniklé zámky * pomístní jména
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 148.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°11'14.08"N, 14°39'58.49"E

Počet záznamů: 1