Severně od obce Káraný, při levém břehu řeky Jizery, v katastrálním území obce Nový Vestec, asi 4 km severovýchodně od ústí do řeky Labe, v prostoru dnešní osady Komáří vrch. - Původně zde stával samostatný statek (poplužní dvůr) zvaný Opočno, Opočen nebo Opočeň. Písemně poprvé uváděn r. 1339 v souvislosti s Přibkem z Opočna. V r. 1404 zde stávala tvrz, v té době byl držitelem Jaroš z Rýzmburka a z Opočna. V l. 1424 a 1438 je zde uváděn staroměstský měšťan, zlatník Michal z Chotěbuze, r. 1426 Jan Havránek z Písečné. R. 1464 získal ves Opočno s tvrzí, poddanskými dvory a dalším příslušenstvím Jan ze Záp. Patrně koncem 15. stol. tvrz i ves Opočen zanikly, dále byl zmiňován již jen zdejší dvůr. Ten byl počátkem 16. stol. připojen k blízké Toušni. Naproti bývalé tvrzi, ale na pravém břehu řeky si nechal po r. 1580 císař Rudolf II. vybudovat lovecký zámeček. V té době spojoval oba břehy krytý most "pouze pro císaře vyhrazený". Zámeček byl patrně zničen během třicetileté války, most byl jako zřícenina v mapách uváděn ještě r. 1720. Do dnešní doby se z bývalé obce Opočno zachoval pouze pomístní název Na Opočně.
Klíč.slova
obce * zaniklé obce * dějiny obce * dvory * poplužní dvory * mosty * zaniklé mosty * lovecké zámky * zaniklé zámky * pomístní jména
Citace
HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 148.