Počet záznamů: 1  

Sedlec (Praha-východ, Česko)

 1. Geografické jménoSedlec (Praha-východ, Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1173 - první zmínka o obci
  1945 - v obci zavražděno 17 místních občanů
  PopisObec 3 km severně od hranice hlavního města Prahy, asi 3 km severovýchodně od Klecan, v malém údolí pod hájem Beckov. - Nadmořská výška: 266 m. - Území osídleno již v období neolitu. Písemně obec Sedlec poprvé zmiňována r. 1173, tehdy patřil nově založenému Strahovskému klášteru. V té době zde stávali dva poplužní dvory s vinicí a lesem a asi 10 chalup. Klášteru náležel Sedlec až do r. 1410, potom se zde majitelé střídali. Během husitských válek získali Sedlec husitští Pražané, obec potom byla v držení Starého Města pražského. Před r. 1541 v pronájmu Bořanovských z Bítýšky, po konfiskaci majetku v r. 1547 se držitelé rychle střídali. V r. 1548 patřil Sedlec ke Chlumínu, v l. 1609-1612 k Bořanovicím. Během třicetileté války byl Sedlec značně zpustošen. Potom připadl k Panenským Břežanům, k ženskému benediktinskému klášteru u sv. Jiří na Pražském hradě, kde zůstal až do zrušení kláštera v r. 1782. V květnu 1887 zasáhla obec epidemie černých neštovic, zemřelo několik lidí. Během první světové války padlo na různých frontách devět místních občanů, na konci druhé světové války (v květnu 1945) bylo přímo v obci Němci zavražděno sedmnáct místních občanů. - K pamětihodnostem obce patří zvonička, dřevěný kříž (na místě, kde byli do týla zastřeleni čtyři místní občané) a pomník padlým ve druhé světové válce (z r. 1947). Tzv. Jůnův statek darovala dědička rodu, Libuše Grohová, nadaci FOKUS, která pečuje o duševně postižené. - Obec Sedlec je členem sdružení obcí Region Povodí Mratínského potoka. V r. 2005 získal Sedlec obecní znak a prapor.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * neolit * doba kamenná * poplužní dvory * druhá světová válka * fašismus * tragédie * zvoničky * kříže * památníky * pomníky * statky * duševně postižení
  CitacePovodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 167-168.
  Obec Sedlec: o obci [online]. [cit. 2006-03-30]. Dostupné z: http://www.sedlec-pha.cz/.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1