Počet záznamů: 1  

Evangelický kostel M. Jana Husa (Pečky, Česko)

 1. Jméno korporaceEvangelický kostel M. Jana Husa (Pečky, Česko)
  Jiné jménoJubilejní chrám M. Jana Husa (Pečky, Česko)
  Kostel Českobratrské církve evangelické (Pečky, Česko)
  Místo Pečky (Česko)
  Události16.05.1914 - položen základní kámen
  16.05.1916 - kostel dokončen
  16.05.1918 - kostel vysvěcen
  06.07.2006 - kostel otevřen veřejnosti
  Osobnosti Liska, Oldřich, - architekt
  Sucharda, Stanislav, - sochař
  Vlk, Miloslav, - kunsthistorik
  PopisEvangelický kostel s farou stojí na Husově náměstí v jižní části města. Nenápadná raně kubistická stavba postavená podle podle projektu architekta Oldřicha Liského v l. 1914-1916. Představuje ojedinělou kubistickou architektonickou památku, dochovanou v původním stavu, bez pozdějších úprav. (Na tuto skutečnost upozornil až v r. 2005 kunsthistorik Miloslav Vlk). Světovou raritou je především kubistické zařízení, jehož autorem je rovněž Oldřich Liska. Jedná se především o vitráže v oknech, původní podlahy, kazatelnu, varhany, lavice i překrásný stůl Páně ve tvaru kalicha, který je zajímavý i z mineralogického hlediska. Jeho čtyřlist je z granudioritu, což je kámen podobný žule. Matný kámen se tu střídá s leštěným. Dominantou stropu jsou pak lustry, které vycházejí z krystalů nerostů jak v závěsech, tak ve stínidle. Kubistické jsou i desky na texty písní, které jsou ve tvaru otevřené knihy. Unikátní je technická stránka armovaného sádrového stropu s dřevěnými kazetami, který je zavěšený na příhradové konstrukci. Ta je snýtovaná z ocelových nosníků a je posazena na betonovém věnci. Kromě stropu nese konstrukce ještě střechu, což bylo nejen levnější, ale přispělo také k jejímu celkovému odlehčení. Pod kruchtou se při severní stěně nachází sádrová studie sochy Mistra Jana Husa (před kostelem) od Stanislava Suchardy z roku 1912. Napravo od hlavní lodi za prosklenou stěnou je přednášková síň (Jeronýmova síň), ve které je od r. 2006 umístěna galerie podobizen významných osobností, které se zasloužily o pečecký sbor i stavbu kostela. Síň je propojena s kanceláří a farou, která byla vybudována na svou dobu jako moderní vila. - Základní kámen byl položen v květnu 1914, kostel měl být dokončen již v následujícím roce u příležitosti pětistého výročí upálení Mistra Jana Husa, avšak v důsledku probíhající první světové války byla stavba dokončena až v květnu 1916. Výstavbu sponzorovaly i různé evangelické církve ze Švýcarska, mj. i český krajan Jan Losa, farář v Pittsburgu v Pensylvanii. Nejbohatší občan Peček, továrník a starosta Ladislav Suchý nechal pro kostel udělat některé zvony. - Před vstupem do kostela je originál sochy Mistra Jana Husa od Stanislava Suchardy z let 1913-1914. Na místo před kostel byla socha přenesena z náměstí v r. 1975. Okolo kostela a fary je zeď s branami z r. 1922. - V r. 2006 byl po obnově kostel otevřen k prohlídce veřejnosti.
  Klíč.slovakostely * Českobratrská církev evangelická * fary * kubismus * sochy
  CitaceVLK, Miroslav. Kubistický interiér evangelického kostela v Pečkách - devadesáté výročí dokončení. Zprávy památkové péče, 2006, roč. 66, č. 6, s. 502-504.
  NEŠPOR, Zdeněk, R. Encyklopedie moderních evangelických (a starokatolických) kostelů Čech, Moravy a českého Slezska. Praha: Kalich, 2009. Pečky, s. 342.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (14) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Evangelický kostel M. Jana Husa (Pečky, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1