Počet záznamů: 1  

Hrobka Rohanů (Loukov, Mladá Boleslav, Česko)

 1. Jméno korporaceHrobka Rohanů (Loukov, Mladá Boleslav, Česko)
  Jiné jménoRohanská hrobka (Loukov, Mladá Boleslav, Česko)
  Místo Loukov (Mladá Boleslav, Česko)
  Vznik1824 - hrobka rekonstruována pro Rohany
  Osobnosti Šlikové (rod) - majitelé obce
  Rohanové (rod) - majitelé obce
  PopisV jižní části obce, východně u kostela Nejsvětějšího Trojice. - Novogotická hrobka, vystavěná při přestavbě kostela v r. 1824 k východní ose jeho presbytáře. - Původně Šlikovská hrobka, která byla vyprázdněna a upravena pro Rohany. - V hrobce je pohřben Kamil Josef Idesbald Filip Rohan, vévoda z Montbazonu a Bouillonu, kníže z Guéméné a Rochefortu, s manželkou Adelheid z Löwensteinu. - K hrobce se váže také příběh o lásce Ludvíka Antonína Jindřicha de Bourbon-Condé, vévody d´Enghien k Charlottě de Rohan-Rochefort, jejichž vztahu ale rodina vévody nepřála. V souvislosti s royalistickým povstáním nechal Napoleon Bonaparte ve vykonstruovaném procesu vévodu obžalovat a 21. března 1804 (ve 3 hodiny ráno) popravit. Ještě před svou smrtí si vévoda odstřihl pramen vlasů, sundal prstýnek a vše zalepil do dopisu pro Charlottu. Jeho tělo pak bylo vhozeno do jámy. Když se ujal vlády Ludvík XVIII., přikázal vyzdvihnout tělo vévody a uložit jeho ostatky do kaple Saint - Chapelle ve Vincennes, kde spočívají dodnes. Vévodovo srdce bylo r. 1816 balzamováno a v kanopě ho Rohanové převezli do rohanské hrobky v Loukově. Zde ho koncem 70. l. 20. stol. z rozbité kanopy vyzvedla paní Margueritte Kottulinsky a převezla do Francie, kde bylo pietně pohřbeno vedle milované Charlotty de Rohan-Rochefort.
  Klíč.slovahrobky * hrobní kaple * rodinné hrobky * rody * šlechtické rody * novogotika
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2, K-O. Praha: Academia, 1978, s. 314.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri. 2003, s. 143. ISBN 80-7277-148-5.
  Loukov u Mnichova Hradiště: historie obce v datech [online]. [cit. 4.6.2012]. Dostupné z: http://www.loukov.e-obec.cz/view.php?cisloclanku=2006040002.
  S vévodou d´Enghien na zámek Sychrov [online]. c2011. [cit. 4.6.2012]. Dostupné z: http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/9779-s-vevodou-d-enghien-na-zamek-sychrov.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace