Počet záznamů: 1  

Novotný, Emanuel, 1904-1983

 1. Osobní jménoNovotný, Emanuel, 1904-1983
  Narození Divišov (Benešov, Česko) - 21.11.1904
  Úmrtí11.04.1983
  Místo působení Hrádek (Ctiboř, Benešov, Česko)
  Kbely (Praha, Česko)
  Praha (Česko)
  Prostějov (Česko)
  Sedlčany (Česko)
  Anglie
  Francie
  Jugoslávie
  Polsko
  Charakt.Československý letec, plukovník in memoriam.
  ŽivotopisZákladní vzdělání získal v Sedlčanech. Vyučen u sedlčanské firmy Rindler & syn destilatérem likérů. Vojenskou službu nastoupil u 1. leteckého pluku ve Kbelích. Absolvoval letecký výcvik ve Vojenském leteckém učilišti v Prostějově, poté prošel kurzem pro stíhací letouny. V květnu 1927 jmenován četařem - polním pilotem letcem. Ministerstvem národní obrany byl určen na létání s hydroplány pro Československý letecký detachement v jugoslávském Kumboru. Zde získal pilotní odznak jugoslávského námořního letectva. Koncem 30. let odešel od armády k Československým státním aeroliniím, kde získal oprávnění řídit osobní, poštovní a nákladní letadla. V r. 1939 odešel přes Polsko do Francie, o rok později do Anglie, kde byl příslušníkem 311. čsl. bombardovací perutě RAF. V říjnu 1940 byl sestřelen, v Nizozemí padl do německého zajetí a byl odsouzen k trestu smrti. Ten však nebyl vykonán a v srpnu 1945 se vrátil do Prahy. Po válce propuštěn z armády. Jako civilní letec Československých aerolinií létal po Evropě, do Egypta a Izraele. V padesátých letech s ním byl rozvázán pracovní poměr u ČSA. Vykonával různé námezdní práce. - V červnu 1991 byl povýšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě in memoriam. Držitel válečných vyznamenání (Československý válečný kříž, Československá medaile za chrabrost, Air Crew Europe Star ad.). - Často pobýval na své chatě nedaleko Hrádku u Vlašimi.
  Klíč.slovaletci * váleční letci * civilní letci * vojáci * důstojníci * odbojoví pracovníci
  CitaceFAMFULÍKOVÁ, Jana, JINDRÁKOVÁ, Jana (eds.) a kol. Divišov od nejstarších dob do současnosti. Divišov: Městys Divišov, 2014, s. 459. ISBN 978-80-260-6921-8.
  ZVĚŘINA, Pavel. Emanuel Novotný [online]. [cit. 27.2.2015]. Dostupné z: http://www.totalita.cz/vysvetlivky/o_novotnye.php.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
Počet záznamů: 1