Počet záznamů: 1  

Dům čp. 175 (Strančice, Česko)

 1. Jméno korporaceDům čp. 175 (Strančice, Česko)
  Jiné jménoVila Františka Schnöblinga (Strančice, Česko)
  Místo Strančice (Česko)
  Vznik1929-1930
  Události1935 - rozšíření vily
  Osobnosti Schnöbling, František - majitel
  Fierlinger, Otakar - zahradní architekt
  PopisV severovýchodní části obce. Rozsáhlý pozemek o rozloze 7,8 ha zakoupil významný pražský podnikatel v oboru farmacie František Schnöbling pro stavbu letního sídla se zahradou. Jeho rodina zde již vlastnila letní vilu čp. 97. (V r. 2006 zbourána). Nová vila byla postavena v l. 1929-1930 podle projektu pražského stavitele Tomáš Šaška. – Moderní symetrickou eklektickou stavbu částečně v novoklasicistním slohu charakterizuje především jihovýchodní průčelí se sloupovým portikem středové části s přístupovým schodištěm a trojúhelníkovým štítem s průhledy do barevných kompozic přírodně krajinářské zahrady. Kromě sloupů zdobí stavbu pilastry v hlavním vstupním průčelí. V suterénu bývaly sklepní prostory, prádelna, kotelna a byt pro šoféra, v přízemí hala, jídelna a obývací pokoj se vstupem na terasu a hostinské pokoje, v patře ložnice se samostatným vstupem na terasu domu a středový balkón. V r. 1931 byl dostavěn domek pro zahradníka, kůlna a garáž. V r. 1935 byla vila rozšířena o přístavbu hostinského pokoje a poté ještě o jednu přístavbu ve dvoře při vile. Společně s projektem domu byla v r. 1929 navržena i zahrada ve stylu amerického krajinářství podle projektu významného zahradního architekta Otokara Fierlinga. V l. 1932 a 1933 byla ještě rozšířena. Představuje ojedinělý příklad soukromé vilové zahrady splňující tehdejší požadavky na bydlení a trávení času s využitím specifických výrazových prostředků. Po r. 1950 sloužila vila pro potřeby okresní politické školy. Od r. 1959 byla využívána pro zdravotnické účely, od konce 80. let 20. stol. tu byl dětský domov, dnes Dětské centrum Strančice. Narozdíl od úprav interiéru vily historická podoba zahrady zůstala zachována do současnosti. Nedošlo ke zmenšení plochy ani k podstatným úpravám v rozvržení vegetačních a technických prvků.
  Klíč.slovavily * letní sídla * domy * zahrady * parky * klasicismus
  CitaceKOUKALOVÁ, Šárka. Letní sídlo Františka Schnöblinga ve Strančicích In: Krajinou za památkami Strančic a okolí. Strančice: Přátelé studánky u kaple sv. Anny ve Strančicích, 2015, s. 50-53.
  ZAMEČNÍK, Roman. Americká krajinářská tvorba ve středních Čechách: letní sídlo Františka Schnöblinga ve Strančicích. Studie a zprávy: historický sborník pražského okolí. 2015, roč. 5, s. 53-64.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (3) - ČLÁNKY
  Dům čp. 175 (Strančice, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1