Počet záznamů: 1  

Koroleva, Natalena, 1888-1966

 1. Osobní jménoKoroleva, Natalena, 1888-1966
  Narození Španělsko - 03.03.1888
  Úmrtí Mělník (Česko) - 01.07.1966
  Místo působení Mělník (Česko)
  Kyjev (Ukrajina)
  Petrohrad (Rusko)
  Varšava (Polsko)
  Volyně (Ukrajina)
  Egypt
  perská říše
  Španělsko
  Charakt.Ukrajinská spisovatelka, překladatelka a archeoložka.
  ŽivotopisDcera polského šlechtice s vazbami na Ukrajinu. Vychována babičkou na Ukrajině na Volyni. Po její smrti žila na různých místech po celé Evropě. Ve Španělsku vystudovala několik západoevropských jazyků, v Kyjevě východoevropských jazyků. Později studovala v Petrohradě a Varšavě. – Vystudovala také archeologii, věnovala se zejména egyptologii a dějinám starověkého Východu. Účastnila se vykopávek v Egyptě a v místech bývalé Perské říše. Dokonale ovládala arabský jazyk. – Na počátku r. 1919 se jako pracovnice ukrajinské diplomatické mise vydala do Československa. Usadila se v Mělníku, kde si koupili s manželem malý domek. Působila zde jako učitelka cizích jazyků, pomáhala v mělnickém muzeu. Podílela se na kulturním a společenském životě ve městě. Komunikovala se zeměmi západní Evropy, především se Španělskem. Osobně se znala se španělským králem Alfonsem XIII., který ji navštívil v domku na Mělníku. - Publikovala od počátku 20. let 20. století. Psala v ukrajinštině, její prózy byly přeloženy do češtiny a otištěny v katolickém tisku. Autorka beletristických vzpomínek na svůj pobyt v kyjevském dívčím penzionátu na počátku 20. století.
  Klíč.slovaspisovatelé * prozaici * překladatelé * archeologové * učitelé * muzejníci * kulturní pracovníci * osvětoví pracovníci
  CitaceDZYKOVSKA, Svitlana. Zkušenosti z exilu: Natalena Koroleva a její život nejen na Mělníku. Mělnická radnice. 2018, roč. 27, č. 1, s. 19.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1