Počet záznamů: 1  

Cerhenice (Česko)

 1. Geografické jménoCerhenice (Česko)
  Viz též Beránek (Cerhenice, Česko : vrch)
  (Uzší termín) Cerhýnky (Cerhenice, Česko)
  (Uzší termín) Radimek (Cerhenice, Česko)
  Události1295 - první zmínka o Cerhenicích
  1524 - přibližné datum povýšení na městečko
  Osobnosti Blecha, František, - kapelník, hudební skladatel
  Blecha, František, - kapelník, hudební skladatel
  Dlabač, Bohumír Jan, - knihovník, historiograf
  Kraus, Alois, - zeměpisec
  Vedlich, Josef, - architekt
  Waleská, Blanka, - herečka
  Horelová, Eliška, - spisovatelka, autorka rozhlasových her
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.07139,15.07194&z=12
  PopisMěstečko 12 km severozápadně od Kolína.V historii nazýváno též Crhynici nebo Crhynice. - Nadmořská výška: 239 m. - Území hojně osídleno již v pravěku, od neolitu, eneolitu až po dobu hradištní (např. kultura nálevkovitých a zvoncovitých pohárů, únětická, sídliště kultury bylanské). V r. 1118 zde byl údajně založen první panský pivovar v Čechách (a snad i v celé Evropě), písemně však doložen není. Obec Cerhenice byla písemně poprvé připomínána k r. 1295, tehdy zde měl majetek Oldřich z Cerhenic. Bývala majetkově rozdělena na tři části, v r. 1340 v držení Peška, Ješka a Heřmana z Cerhenic. V jedné části byla vystavěna tvrz. Všechny části obce byly spojeny do jednoho celku až v polovině 15. stol. V r. 1474 připadla obec s tvrzí a dvorem jako odúmrť po Janu Horkovi z Cerhenic králi Vladislavovi II., od kterého si je vyprosil Bernart Bírka z Násilé. Po dlouhých sporech je potom získala Horkova vdova Eliška, rozená ze Střížkova a před r. 1524 dosáhla povýšení Cerhenic na městečko. V r. 1524 Eliška odkázala Cerhenice vnukům Janovi a Burianovi z Dražovic, od nich je r. 1550 koupil manžel jejich sestry Aleny, David Střela z Rokyc. Od r. 1588 měla v Cerhenicích sídlo Jednota českých bratří, byla zde založena i první škola. Během třicetileté války Cerhenice zpustošeny, za účast Purkarta Střely z Rokyc v protihabsburském odboji byl jeho cerhenický statek změněn na manství (od r. 1629 opět dědičným statkem). Poslední z rodu Střelů, Vilém Oldřich odkázal r. 1686 své majetky hraběti Adolfu Vratislavovi ze Šternberka. Za Šternberků zaznamenaly Cerhenice opět rozvoj, k panství byly připojeny i sousední Chocenice. V r. 1758 prodal František ze Šternberka Cerhenice císařovně Marii Terezii jako nadaci pro nově zřizovaný Ústav šlechtičen v Praze na Hradčanech v Praze, jehož součástí zůstaly až do r. 1848. V r. 1775 místní tvrz vypleněna vzbouřenými sedláky, r. 1778 zrušen a rozparcelován cerhenický dvůr, hospodářské úřady byly byly přestěhovány do nově vybudovaného zámku. - V r. 2007 byl Cerhenicím vrácen statut městyse. - Dominantou Cerhenic je dnes kostel sv. Jana Nepomuckého, na náměstí tvrz přestavěná na obytný dům, vedle budova bývalého zámku, socha Bolestné Panny Marie a pomník J. B. Dlabače. Při cestě k Cerhýnkám barokní kaple. Severně od města zkušební železniční okruh. - K významným osobnostem Cerhenic patří např. premonstrátský knihovník, historiograf Jan Bohumír Dlabač, hudebníci Blechové (otec a syn), zeměpisec Alois Kraus, architekt Josef Vedlich, herečka Blanka Waleská nebo spisovatelka, autorka rozhlasových her Eliška Horelová.
  Klíč.slovaměsta * městyse * dějiny města * doba kamenná * neolit * eneolit * kultura nálevkovitých pohárů * kultura zvoncovitých pohárů * kultura únětická * kultura bylanská * doba hradištní * tvrze * zámky * kostely * kaple * sochy * památníky * pomníky * osobnosti
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s.63-64.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 200-201.
  KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Díl 1. Praha: Libri, 1996, s. 431-433.
  Oficiální stránky městyse Cerhenice: historie městyse [online]. [cit. 2010-11-29]. Dostupné z: http://www.cerhenice.cz/.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (20) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Digitalizované dokumenty
  (4) - Odborná literatura, mapy
  (48) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Cerhenice (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°4'17.04"N, 15°4'18.84"E

GPS: 50°4'17.04"N, 15°4'18.84"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.