Počet záznamů: 1  

Zdiby (Česko)

 1. Geografické jménoZdiby (Česko)
  Viz též (Uzší termín) Brnky (Zdiby, Česko)
  (Uzší termín) Přemyšlení (Zdiby, Česko)
  (Uzší termín) Veltěž (Zdiby, Česko)
  Události1266 - první zmínka o obci
  Osobnosti Richter, František Václav - učitel, vlastenec
  Brambora, Josef - literární historik
  Slaboch, Václav - geodet
  Palcr, Zdeněk - sochař
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.1681,14.4511&z=12
  PopisObec při severním okraji hlavního města Prahy. - Nadmořská výška: 295 m. - První zmínka o Zdibech je z r. 1266 v souvislosti se Zvěstem ze Zdib, pravděpodobně prvním držitelem obce. První písemná zmínka o obci Zdiby je z r. 1352 v soupisu papežských desátků. Obec bývala majetkově rozdělena, největší část s kostelem a dvorem patřila břevnovskému klášteru. Další část se svobodným dvorem koupil r. 1356 od Václava Weitenpechera novoměstský měšťan Přibík Děkan. Poslední část obce s dalším dvorem prodal r. 1358 Mikuláš Bradáč ze Zdib klášteru augustiniánek u sv. Kateřiny na Novém Městě pražském, tento dvůr se stal základem pozdějšího statku. Během husitských válek byl církevní majetek v obcích zabaven, augustiniánský klášter si nárok na zdibský statek uhájil. R. 1608 augustiniáni prodali Zdiby císařskému truksasovi Jiřímu Bryknarovi z Brukštejna, ten je r. 1616 převedl na Annu Fichsteinovou. V rámci pobělohorských konfiskací byl jejímu manželovi Radslavu Zdeňkovi Beřkovskému ze Šebířova a na Zdibech majetek zkonfiskován, ale ještě téhož roku mu byl prodán nazpět. V r. 1630 ve Zdibech také poprvé a naposledy uváděna tvrz, když Zdiby r. 1649 prodávala Anna Beřkovská staroměstskému měšťanovi Matyáši Vilému Wirthovi a jeho manželce Magdaleně, byla již obec se dvorem pustá. R. 1659 koupil Zdiby Jan Jiří Radecký z Radče. Radečtí a po nich Malovcové drželi Zdiby (spolu s nedalekým Přemyšlením) do konce 17. stol. Koncem 18. stol. byla zdejší tvrz přestavěna na zámeček. V jeho blízkosti stával pivovar, pivo se zde vařilo od r. 1890. V r. 1875 se stali pivovarníci Martin a Marie Stejskalovi ze Smíchova vlastníky zdibského statku se zámečkem (včetně polí, luk, zahrad, pastvin, lesa, pivovaru a cihelny), jejich dědicům byl v r. 1948 majetek zabrán československým státem. - Kromě zámku v obci dnes barokní kostel Povýšení Sv. Kříže, u něho hřbitov. - V r. 2003 byl obci udělen znak a prapor. Obec Zdiby je členem sdružení obcí Region Povodí Mratínského potoka. - K významným osobnostem obce patří osvětový pracovník a vlastenec František Václav Richter, literární historik Josef Brambora, ve zdejším Výzkumném ústavu geodetickém, topografickém a kartografickém (jižně u obce) působil geodet Václav Slaboch, ve stodole na návsi uloženy sádrové sochy význačného českého sochaře Zdeňka Palcra.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zámky * pivovary * zaniklé pivovary * kostely * hřbitovy
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 176.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 382.
  Povodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 185-187.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (5) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (48) - ČLÁNKY
  (4) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Zdiby (Česko)

  geografický název

Mapa

Zdiby (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°10'5.16"N, 14°27'3.96"E

GPS: 50°10'5.16"N, 14°27'3.96"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.