Počet záznamů: 1  

Opočnice (Česko)

 1. Geografické jménoOpočnice (Česko)
  OkresNymburk
  Události1223 - první zmínka o obci
  1624 - obec vypálena Sasy
  Osobnosti Jiránek, Karel, - hudební skladatel, básník
  Vrbenský, Bohuslav, - politik
  Douša, Jaroslav, - legionář a odbojář
  PopisObec 9 km severovýchodně od Poděbrad. - Nadmořská výška: 224 m. - Písemně poprvé zmiňována k r. 1223, kdy ji Sezima z Kostomlat daroval vilémovskému klášteru. V zápise z r. 1288 uváděna jako ves pustá, r. 1367 patřila klášteru v Sadské, který ji postoupil kapitule pražské u sv. Apolináře. V té době patrně nastal rozvoj obce a na slunných stráních mezi Opočnicí a Vrbicí byly založeny vinice (dnes Přirodní památka Vinný vrch). Potom obec patřila špitálu v Českém Brodě, v r. 1547 ji císař Ferdinand I. konfiskoval a připojil k Císařskému komornímu panství Poděbrady. Během třicetileté války byla r. 1624 téměř celá Opočnice vypálena vojsky Sasy, prošla tudy vojska švédského generála Banera a r. 1633 byla zpustošena císařskými rejtary. V r. 1858 při silnici na Poděbrady nalezl rolník Vrbenský soubor šesti relikviálních závěsných bronzových křížků byzantského typu (dnes uloženy v Národním muzeu v Praze). - V obci bývaly lomy na opuku, která byla využívána jako stavební kámen, zvaný opočeňák - V obci dnes kostel Cyrila a Metoděje, v parku uprostřed obce pomník Sv. Trojice z r. 1854 a pomník padlých v obou světových válkách. - Na břehu Velenického potoka, v poloze Na Ladech, stávala tvrz, dnes beze stopy zaniklá. Severně od obce stávala obec Bolice s tvrzí, jižně pod hradčanskou hájovnou stávala obec Mastnice (zanikly během husitských válek). - K významným rodákům obce patří např. politik Bohuslav Vrbenský nebo architekt Bohuslav Kukaň (dvorní projektant etiopského císaře Heileho Selasie), jako učitelé zde působili pozdější hudební skladatel Karel Jiránek a legionář a odbojář Jaroslav Douša.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * byzantský sloh * tvrze * zaniklé tvrze * zaniklé obce * vinice * třicetiletá válka * kostely * památníky * pomníky * osobnosti * chráněná území * lomy * kamenolomy * opuka * těžba opuky
  CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 345.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 342.
  ANDERLOVÁ, Jitka. Region Nymburk: města a obce. 1. vyd. Poděbrady, 2001, s. 110.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (4) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (15) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1