Počet záznamů: 1  

Býchory (Česko)

 1. Geografické jménoBýchory (Česko)
  OkresKolín
  Události1352 - první zmínka o obci
  2003 - udělení obecního znaku
  Osobnosti Horský, František, - majitel obce
  Veithové (rod) - majitelé obce
  Kubelíková, Mary, - houslistka
  Kubelík, Jan, - houslista
  Kubelík, Rafael, - dirigent, hudební skladatel
  PopisObec 6 km severovýchodně od Kolína. - Nadmořská výška: 214 m. - Písemně poprvé zmiňována v r. 1352, v té době zdejší kostel náležel ke kouřimskému děkanátu. V r. 1359 Býchory majetkově rozděleny. Jednu část obce držel Vilém ze Skochovic, po několika majetkových změnách ji v r. 1444 od Diviše ze Sekeřic koupil Mikuláš z Raškovic, předek zemanů Býchorských z Raškovic. Druhou část obce držel r. 1359 Jan z Býchor, po smrti Hereše z Býchor v r. 1472 připadla jako odúmrť králi Vladislavovi II. Ten ji po delších sporech postoupil r. 1487 synovi Mikuláše z Raškovic, Hynkovi Býchorskému z Raškovic, čímž byla obec spojena pod jednoho majitele. V r. 1523 prodal Jan Býchorský obec městu Kolín. V r. 1829 koupil kolínské panství Jakub Veith, po něm František rytíř Horský z Horskyfeldu. - V Býchorách stávaly patrně dvě tvrze, dnes již zaniklé. Na návsi stojí kostel sv. Bartoloměje, v jižní části obce budovy starého a nového zámku. V obci končila úzkokolejná řepařská dráha z Kolína, která se v současnosti postupně opět zprovozňuje. V lese 500 jižně od obce, u Písečného mlýnku, chráněný dub letní zvaný Vrchlického nebo též Hraničář (býval hraničním stromem panství). 2 km východně od obce vrch Homole, okolo se patrně rozkládalo lužické nebo slovanské hradiště. Pod vrchem při cestě zbytky rybníků založených v 16. stol. Součástí Býchory je samota a dvůr Eleonorov. - V r. 2003 byl obci udělen znak (v modrém štítě stříbrná lilie se dvěma zlatými hvězdami, pod ní šikmo položené housle s černým hmatníkem a koso podložené smyčcem), připomíná místní význačnou rodinu Kubelíků.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * zámky * kostely * hradiště * památné stromy * duby * vrchy * rybníky * osobnosti * řepařské dráhy * houslisté * obecní znaky
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 153-154.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 198-199.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 60-61.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (13) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (10) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (4) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (34) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Býchory (Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1