Počet záznamů: 1  

Horní Slivno (Česko)

 1. Geografické jménoHorní Slivno (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Události1223 - první zmínka o Slivně
  2004 - udělen obecní znak a prapor
  Osobnosti Pokorný, Ladislav, - mladoboleslavský vlastivědný pracovník
  Černý, Miroslav Josef, - malíř, grafik, sochař
  PopisObec 8,5 km severozápadně od Mladé Boleslavi. Nadmořská výška: 197 m. - Podle archeologických nálezů území osídleno již v době kamenné, železné i hradištní. První písemná zmínka o Slivnu pochází z r. 1223, dodnes se však nepodařilo zjistit, zda šlo o Dolní nebo Horní Slivno nebo o Slivínko. Ve 14. a 15. stol. zde totiž stávaly jen dvě vesnice: Velké Slivno (dnešní Dolní Slivno dohromady se Slivínkem) a Malé Slivno (dnešní Horní Slivno), zdejší zemanské rody byly označovány "ze Slivna". V l. 1223 a 1225 byl zdejším držitelem Albert ze Slivna. Patrně v r. 1318 se statek Slivno rozdělil a vznikla tvrz ve Slivínku a zemanský statek v Dolním Slivně. Podle písemných dokladů se Horní Slivno v následujících letech dělilo na tři samostatné statky. V části obce, kterou tvořil pouze zemanský dvůr, sídlila jedna větev rodu Chlumských z Chlumu, kteří se ale psali ze Slivna. Z nich je v l. 1379-1389 připomínán Ctibor a v l. 1379-1392 Vítek, který r. 1372 koupil poplužní dvůr v Horním Slivně od Peška z Dolního Slivna a Víta ze Slivínka. Vítkův vnuk Zachař, který koupil statek Sluhy r. 1464, se stal zakladatelem rodu Služských z Chlumu. - Druhou, hlavní část obce tvořil statek Horní Slivno s tvrzí, který již ve druhé polovině 14. stol. držel Petr z Veitmile. Jeho rod potom statek Horní Slivno držel více než 100 let. V r. 1420 získal Zikmund z Veitmile sousední panství Košátky a slivenecký statek k němu připojil. - Třetí část Horního Slivna tvořila tzv. Hankovská tvrz s příslušenstvím. Tuto část koupili r. 1485 Bezdružičtí z Kolovrat a v r. 1486 připojili k panství Košátky. S ním potom Horní Slivno sdílelo jeho osudy. - Dnes samostatná obec, r. 2004 získala obecní znak a prapor. - Uprostřed obce na návsi kostel sv. Martina, při silnici ve východní části obce a asi 500 m za obcí směrem na Slivínko litinové křížky. - K významným osobnostem Horního Slivna patří např. mladoboleslavský vlastivědný pracovník Ladislav Pokorný a výtvarník Miroslav Josef Černý.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * doba kamenná * doba železná * doba hradištní * majitelé obce * zaniklé tvrze * kostely * litinové kříže * osobnosti
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1, A-J. Praha: Academia, 1977, s. 418.
  ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 140.
  FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 38.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.