Počet záznamů: 1  

Libeř (Česko)

 1. Geografické jménoLibeř (Česko)
  Viz též Libeň (Praha-západ, Česko) (Uzší termín)
  OkresPraha-západ
  Události1320 - první zmínka o Libři
  1590 - Libeř získal alchymista Kelley
  1894 - nález hrobu římského bojovníka
  Osobnosti Kelley, Edward - alchymista; majitel Libře
  PopisObec 5 km jihovýchodně od Dolních Břežan, 3 km severně od Jílového a 18 km jižně od centra Prahy. - Nadmořská výška: 302 m. - Území bylo osídleno již od dob Keltů, kteří zde v okolí rýžovali zlato. Pojmenování osady pochází pravděpodobně od Římanů, z latinského slova "librovati" = rýžovat zlato. Přítomnost Římanů zde dokládá nález hrobu římského bojovníka (r. 1894 vyoral rolník V. Borový) severovýchodně od Libře. Tento nález (hliněná urna, bronzové vědro, naběračka a cedník, železný nůž, ocílka s křesadlem, železné hroty kopí a oštěpů a zbytky kovaného štítu) patří mezi nejbohatší nalezené hroby z období 2. stol. v Čechách. Pozdější osada Libeř byla písemně poprvé uváděna r. 1314, tehdy byla v držení pražského měšťana Jana, syna Štěpána z Libře, který se zde pravděpodobně účastnil těžby zlata. Ve 14. stol. byla obec v držení vladyků z Libře, patrně v této době byla v Libři postavena první tvrz. R. 1413 se stal majitelem Kolman z Křikavy, který držel také část nedalekých Psár. V r. 1475 prodal větší část statku Libeř (poplužní dvůr, téměř všechny poddané, kostel, rybníky, mlýn, svobodnou krčmu a doly na zlato) Janu Mladotovi ze Solopysk, ponechal si pouze druhý poplužní dvůr s věží (tvrz), rybník a jednoho poddaného. Mladotové vystavěli ve své části obce druhou tvrz. Kolmanové potom své sídlo přenesli do Psár a r. 1544 prodali svůj díl Libře Mladotům, Libeř tak byla opět spojena. Dorota, Magdalena a Lidmila ze Solopysk r. 1545 prodaly své dědictví v Libři Vilému Křineckému z Ronova. Od poloviny 16. stol. se majitelé obce často střídali, r. 1571 ji např. držel Jiří Slepotický ze Sulic, r. 1573 byla pod správou Jana ze Šternberka a na Konopišti. Po r. 1586 patřila Libeř Vilému z Rožmberka, který ji připojil ke statku Libeň a r. 1590 ji spolu s tímto statkem daroval alchymistovi Edwardu Kelleymu. Později koupil Libeř s Libní jako konfiskát Kryštof Želenský se Sebuzína a připojil je k panství Dolní Břežany. Dolnobřežanským majitelům patřila Libeř až do r. 1945. - V obci dnes gotický kostel sv. Jiljí.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické nálezy * doba římská * kostrové hroby * těžba zlata * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * gotika
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček, 1927, s. 216-217.
  HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 138-139.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 308-309.
  Co píše o Libři Ottova encyklopedie? [online]. [cit. 2007-04-27]. Dostupné z: http://rszora.braillnet.cz/dejiny.htm#TVRZ.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (9) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.