Počet záznamů: 1  

Sovínky (Česko)

 1. Geografické jménoSovínky (Česko)
  OkresMladá Boleslav
  Události1360 - první zmínka o obci
  1990 - samostatnost obce
  2006 - navrácen titul městys
  Osobnosti Krabicové z Veitmile (rod) - majitelé obce
  Hrzánové z Harasova (rod) - majitelé obce
  Benda, Martin, - hudebník
  Krouský, František Karel, - spisovatel, novinář
  Drahá, Anna, - spisovatelka
  PopisObec, městys 9 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Ulicí F. J. Pachty jsou Sovínky propojeny s městysem Bezno. - Nadmořská výška: 285 m. - Písemně poprvé zmiňovány k r. 1360, bývaly majetkově rozděleny. Jedna část Sovínek patřila jako věno Anně, manželce Oldřicha ze Zvířetic, když r. 1386 zemřela, tato část obce připadla jako odúmrť králi Václavu IV. Ten ji postoupil Purkartovi z Janovic a Purkart v r. 1389 tento statek prodal Vilémovi ze Zvířetic. Druhá část Sovínek, kterou tvořil zemanský statek, náležela patrně k hradu Syslov, který stával na stejnojmenném vrchu severně od obce. Sovínky byly v té době uváděny také jako Sovínky nad (nebo pod) Syslovem. První písemně zmiňovaná držitelka této části obce je k r. 1388 Domka ze Sovínek. V r. 1390 od Petra Bartoše z Dubnice tuto část obce koupil Jan Krabice z Veitmile. Krabicové z Veitmile potom Sovínky drželi ještě v polovině 15. stol., za nich zde byla také poprvé zmiňována zdejší tvrz. V r. 1538 připadly Sovínky Mikuláši Pecingárovi z Bydžína, ten je záhy prodal Bedřichovi z Donína, majiteli Nových Benátek, od r. 1548 drželi Sovínky Hrzánové z Harasova. Ve druhé polovině 16. stol. byly Sovínky pravděpodobně povýšeny na městečko a obdržely městský znak. Václav Hrzán z Harasova se ale účastnil protihabsburského povstání a jeho majetek byl zabaven. Konfiskát koupil Petr Fuchs z Wramholzu, r. 1627 odkázal Sovínky k založení fundace pro 12 žáků, správu nad ní potom převzal arcibiskupský seminář. Po zrušení arcibiskupského semináře v r. 1790 se Sovínky staly majetkem pražského arcibiskupství, kterému patřily až do 19. stol. V r. 1972 byly Sovínky přičleněny k Beznu, r. 1990 opět získaly samostatnost. V r. 2006 byl obci Sovínky navrácen titul městys. - V Sovínkách dnes v hospodářském dvoře zachovány zbytky tvrze a zámeček z r. 1903, jižně při silnici radnice z r. 1640, na návsi litinový křížek. - K významným osobnostem obce patří Martin Benda, příslušník známé hudební rodiny Bendů nebo spisovatelka Anna Drahá, jako mlynář zde krátce působil pozdější spisovatel, novinář a přítel Karla Havlíčka Borovského František Karel Krouský.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * hrady * tvrze * zámečky * radnice * kříže * městyse * osobnosti
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 2. vyd. Díl 10. Praha: Šolc a Šimáček. 1932, s. 388.
  ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 434.
  Máchův kraj. 1. vyd. Praha: Olympia, 1985. s. 187. Turistický průvodce ČSSR.
  FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 83-84.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.