Počet záznamů: 1  

Lobeček (Kralupy nad Vltavou, Česko)

 1. Geografické jménoLobeček (Kralupy nad Vltavou, Česko)
  OkresMělník
  Události1389 - první písemná zpráva
  1921 - obec připojena ke Kralupům nad Vltavou
  Osobnosti Heran, František - učitel a spisovatel
  PopisMěstská čtvrť Kralup nad Vltavou, jako jediná leží na pravém břehu Vltavy. - Nadmořská výška: 176 m. - Území osídleno již v pravěku, nalezeno pohřebiště a sídliště unětické kultury a keramika bylanské kultury. Nejstarší písemná zpráva je z r. 1389, kdy tzv. Starý Lobeček patřil svatovítské kapitule. Až do 16. stol. se majitelé střídali. Od r. 1546 obec součástí panství Nelahozeves, v l. 1628-1848 v majetku Lobkowiczů. V r. 1908 samostatná obec, od r. 1921 součást Kralup nad Vltavou. - Rozvoj nastal po otevření silničního mostu v r. 1928, spojujícího Lobeček s Kralupy a na přelomu 50. a 60. let, kdy zde byla vybudována chemická továrna Kaučuk a zázemí pro její pracovníky - lobečské sídliště. Spojení mezi oběma břehy bylo posíleno v r. 1996 železobetonovou lávkou pro pěší a cyklisty. - Z památek se dochoval jen kamenný kříž z r. 1869, dnes umístěný za plotem základní školy. Původně postavený vedle kapličky na staré lobečské návsi. Kaplička se zvoničkou z r. 1781 byla bohužel zbytečně v r. 1967 zbourána. Na zvonku byl obraz sv. Jiří, po likvidaci kapličky byl dán do sběru. - Do katastru obce patří hospodářský dvůr, bývalá středověká ves, Strachov. Od poloviny 16. stol. patřil k panství Nelahozeves. Byl několikrát vypálen a zpustošen, vždy však znovu vystavěn. Při pozemkové reformě v r. 1924 se stal majetkem Kralup. Nedaleko Strachova, v místě zvaném Na ostrově, nalezneme památkově chráněné duby letní. - Působil zde učitel a spisovatel František Heran.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * městské části * kultura únětická * kultura bylanská * mosty * chemický průmysl * kaple * zaniklé kaple * kříže * zaniklé obce * hospodářské dvory * památné stromy * osobnosti
  CitaceSTUPKA, Josef. Kralupy nad Vltavou: městské části a blízké okolí v minulosti a ve vzpomínkách. Kralupy nad Vltavou: Tomáš Fábin, 2004, s. 185-199.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (31) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1