Počet záznamů: 1  

Mírovice (Česko)

 1. Geografické jménoMírovice (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1439 - první zmínka o obci
  Osobnosti Pokorný, František - český herec, národní buditel
  PopisObec na Třeboradickém potoce, při severovýchodní hranici hlavního města Prahy, nedaleko pražské části Čakovice. - Nadmořská výška: 260 m. - Území osídleno již v paleolitu (Zlatý kopec) a v období knovízské kultury doby bronzové. Obec Mírovice bývala ve středověku zvláštním vladyčím zbožím. Písemně poprvé zmiňovány r. 1439, v souvislosti s majetkem po Jakubovi z Mirovic. Před r. 1540 zde sídlil Jan Široký z Mírovic, po jeho smrti r. 1540 Jan z Mírovic. R. 1550 patřily Mírovice Janu Tetaurovi z Tetova, potom zde část obce (dva dvory) patřila bratrům Adamovi a Karlovi z Valdštejna, jinou část držel Jan Sekera ze Sedčic. R. 1592 uváděny Mírovice jako malá víska se čtyřmi dvory a krčmou. Všechny části obce potom byly spojeny za Ostroviců z Královic, kterým patřila i sousední obec Veleň s Velencem. Od r. 1593 obce Veleň, Velenec a Mírovice sdílely společné dějiny. Během třicetileté války byly Mírovice zpustošeny, zanikla obec Velenec a i okolní obce byly vypáleny. Později byly Mírovice správou připojeny k obci Veleň. - Dnes v obci na návsi kaplička se zvoničkou, dále památník padlým v první světové válce a boží muka. - V Mírovicích se narodil český herec a národní buditel, František Pokorný, člen divadelní společnosti J. K.Tyla a Stavovského divadla. Na jeho rodném domě (budova bývalého hostince) dnes pamětní deska.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * paleolit * doba kamenná * doba bronzová * kultura knovízská * kaple * kapličky * boží muka * památníky * pomníky * rodáci
  CitacePovodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 181-184.
  Veleň: historie obce [online]. [cit. 2006-04-05]. Dostupné z: http://www.velen.cz/historie.htm.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (11) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.