Počet záznamů: 1  

Horoušany (Česko)

 1. Geografické jménoHoroušany (Česko)
  Viz též (Uzší termín) Horoušánky (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1238 - první zmínka o obci
  1780 - založeny Malé Horoušany
  29.06.2011 - udělen obecní znak a vlajka
  PopisObec 5 km severně od Úval při severovýchodní hranici hlavního města Prahy. Při soutoku Horoušanského a Jirenského potoka. Dříve též Velké Horoušany. - Nadmořská výška: 216 m. - Území osídleno již v pravěku, při archeologickém výzkumu v r. 2001 zde byl nalezen sídlištní objekt z období stěhování národů. Písemně byl obec poprvé zmiňována v r. 1238, kdy byla majetkem Zderazského kláštera. Po husitských válkách byla císařem Zikmundem rozdělena na dvě části. Jedna část patřila Vaňkovi z Křivé a druhá část Ješkovi z Rotok. Krátkou dobu byla v rukou Pražanů, kteří o ni přišli po nezdařeném povstání v r. 1547, poté patřila k poděbradskému panství. Od r. 1608 byla majetkem Trčků z Lípy a patřila k panství Kounice. V r. 1760 ji kupuje Marie Terezie Savojská a je součástí škvoreckého panství, které později připadlo knížatům z Liechtensteinu. Ti v r. 1780 rozšířili obec o Malé Horoušany (Horoušánky), které dnes tvoří místní část obce. - K památkám patří na návsi zvonička, obecní kříž a památník obětem světových válek, u bývalého mlýna pomník manželů Baumanových, kteří pomáhali za války parašutistům. Na bývalém Šámalově statku (čp. 22) pamětní deska Otakara Šámala, protifašistického odbojáře popraveného v září 1942. - Uprostřed obce je rybník, kde se stékají Horoušanský a Jirenský potok. V l. 2001-2002 byl zrekonstruován, v současné době slouží především sportovnímu rybářství.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické výzkumy * majitelé obce * kříže * zvoničky * památníky * pomníky * pamětní desky * statky * rybníky * obecní znaky * vlajky
  CitaceKORENÝ, Rastislav, ŠPAČEK, Jaroslav. Sídlištní objekt z období stěhování národů z Horoušan, okr. Praha–východ. Archeologie ve středních Čechách, 2001, roč. 5, č. 2, s. 513-515.
  PSOTA, Jan ml., et al. Drobné památky v Úvalech a okolí. 1. vyd. Úvaly: Klub přátel historie a přírody Úval a okolí, 2009. Horoušany, s. 65.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (9) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.