Počet záznamů: 1  

Uhlířská Lhota (Česko)

 1. Geografické jménoUhlířská Lhota (Česko)
  Viz též (Uzší termín) Rasochy (Česko)
  OkresKolín
  Události1436 - první zmínka o obci
  1980 - v obci pořádán 1. sjezd Lhot a Lehot
  PopisObec 14,5 km východně od Kolína, 5 km severovýchodně od Týnce nad Labem. - Nadmořská výška: 235 m. - Původní obec Lhota patřila k majetku sedleckého kláštera, v r. 1436 ji císař Zikmund daroval Vaňkovi z Miletínka k panství Týnec. S ním později připojena k panství Pardubice. Přívlastek Uhlířská získala (pro rozlišení od ostatních Lhot) r. 1560 podle uhlířů, kteří zde pálili dřevěné uhlí. Dva poslední milíře zde fungovaly až do počátku první světové války. V l. 1854-1960 patřila obec do okresu Nový Bydžov, po rekonstrukci státní správy přiřazena do okresu Kolín. - Mezi světovými válkami ve 20. stol. v obci velmi rozšířeno pěstování a sušení léčivých bylin. Koncem 70. l. vznikla v obci myšlenka na pořádání sjezdů Lhot a Lehot, jichž bylo v tehdejším Československu okolo 300. První sjezd se konal v létě v r. 1980 právě v Uhlířské Lhotě. Sjezdy se konají dodnes, v pořádání se Lhoty střídají. - Administrativní součástí Uhlířské Lhoty je obec Rasochy.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé * sjezdy
  CitaceRAMBOUSEK, J. Obec Uhlířská Lhota : informace o obci [online]. c2011. [cit. 2011-10-03]. Dostupné z: http://www.uhlirskalhota.cz/.
  Cesty a památky : Kolínsko [online]. [cit. 2011-10-03]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/uhlirska-lhota.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.