Počet záznamů: 1  

Lošánky (Česko)

 1. Geografické jménoLošánky (Česko)
  OkresKolín
  PopisObec 8 km jihozápadně od Kolína. Pro rozlišení od sousedních Lošan v minulosti nazývána České Lošany. - Nadmořská výška: 312 m. - Území osídleno již v pravěku (nálezy z eneolitu a doby bronzové). Ve 14. stol. zde bylo šlechtické zboží, které v r. 1379 držel Bohumil z Lošánek (příbuzný se zemany ze Zásmuk). Až do poloviny 16. stol. byl v Lošánkách uváděn vždy jen dvůr. V r. 1558 prodala Sabina Tamchynová, provdaná Finková z Pantenova, Lošánky Janu Kryštofovi ze Žlunic, v té době bylo u dvora zmiňováno i panské obydlí. R. 1666 prodal Blažej Evžen Salazar de Monte Albano dvůr a obec Lošánky městu Kutná Hora. V Lošánkách pak bylo zřízeno administrativní středisko všech kutnohorských statků, patřilo k němu osm obcí. V souvislosti s tím byl při dvoře vystavěn zámek. V r. 1786 byl lošánecký dvůr rozparcelován a rozprodán. - V obci dnes dochovány ukázky lidové architektury (tzv. Hořejší dvůr čp. 5, Dolejší dvůr čp. 2), na východní straně obce barokní špýchar z počátku 18. stol. a velký barokní kontribuční špýchar z poloviny 18. stol. (upraven na pivovar a později na byty). Z počátku 18. stol. je také řada domků bezzemků, zvaná V Chaloupkách. Na návsi barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, v katastru obce dva kříže. - U čp. 31 chráněná lípa malolistá.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * eneolit * doba kamenná * doba bronzová * majitelé obce * hospodářské dvory * zámky * špýchary * lidová architektura * pivovary * zaniklé pivovary * kaple * kříže * baroko * památné stromy * lípy
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 311.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 287.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 315.
  ÚLOVEC, Jiří. Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech. 1. vyd. Praha: Libri, 2000, s. 176-177.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2009-07-29]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/losanky.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1