Počet záznamů: 1  

Šestajovice (Praha-východ, Česko)

 1. Geografické jménoŠestajovice (Praha-východ, Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1227 - první písemná zpráva
  Osobnosti Rada, Eduard - spisovatel
  PopisObec 10 km východně od Prahy, nedaleko Klánovic. - Nadmořská výška: 254 m. - Poprvé zmiňována v roce 1227 jako dar Hrabišice Kojaty klášteru strážců Božího hrobu na pražském Zderaze. Mniši zde zbudovali tvrz a obec spravovali až do husitských válek, kdy se stala majetkem Starého Města pražského. V r. 1437 zapsal císař Zikmund šestajovické zboží panu Heníkovi z Valdštejna, po němž se v jeho držení vystřídalo několik dalších šlechticů. V polovině 16. stol. převzala ves ženská větev zderazských křižovníků, avšak po brzkém vymření mnišek ji královská komora odprodala do soukromých rukou. Opět církevním statkem byly Šestajovice v letech 1675 až 1773, kdy patřily staroměstské jezuitské koleji. V 2. polovině 18. stol. byl rozdělen hospodářský dvůr a tvrz zanikla. Poslední majitelka šestajovického dvora slečna Auralie Bellottová postupně rozprodala půdu místním rolníkům, zbytek statku pronajala panu Friedmannovi, který dvůr později odkoupil. Ve 30. letech 20. stol. měla vesnice přes tisíc obyvatel, většina se věnovala zemědělství. - V domě č. p. 13 zřídil na počátku 20. stol. Josef Vodička parní mlékárnu, která zásobovala mlékem především pražský trh. V době rozšiřování Prahy nebyly ku Praze připojeny, protože přináležely k velkému územnímu celku, obhospodařovanému tehdy velkým JZD Květen Nehvizdy se sídlem v Šestajovicích. Těsné sousedství Prahy vede v současnosti k jejich rychlému rozrůstání. - Na návsi zvonička z r. 1874, při cestě do Jiren socha sv. Isidora. - K významným rodákům patří novinář a spisovatel Eduard Rada.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * hospodářské dvory * družstva * mlékárny * zvoničky * sochy * rodáci
  CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 395.
  ZACHAR, Jan. Šestajovice (Středočeský kraj). Veřejná správa, 2007, roč. 18, č. 38, s. [32].
  LÁNÍK, Jaroslav. Historie a současnost podnikání: Praha-východ. 1. vyd. Žehušice: Městské knihy, 2007. Šestajovice, s. 30.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (7) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (2) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (32) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.