Počet záznamů: 1  

Těptín (Česko)

 1. Geografické jménoTěptín (Česko)
  Viz též (Širší termín) Kamenice (Praha-východ, Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1389 - písemná zmínka
  1960 - připojena ke Kamenici
  Osobnosti Sílová, Bohumila, - spisovatelka
  Brdlík, Jiří, - lékař
  Tošovský, Václav, - lékař
  Laurin, František, - divadelní režisér
  Kodet, Jiří, - herec
  PopisOsada 2 km jihozápadně od obce Kamenice, pod kterou spadá. Rozkládá na severním okraji Hornopožárských lesů. Díky své poloze je oblíbeným rekreačním místem. - Nadmořská výška: 420 m. - Název odvozen od mužského jména Těpta. Rod Těptů (Těpticů) byl podle Kosmase počátkem 11. stol. jedním z nejmocnějších šlechtický rodů. Působil na Jílovsku a měl své dřevěné sídlo v Těptíně uprostřed lesa. Po r. 1034 není o Těpticích žádná zmínka. V r. 1389 je zde připomínán statek Bohuslava Břekovce z Hradnice, r. 1427 byl na Těptíně Jan rytíř Podnávec z Těptína, r. 1622 Bernard Hodějovský z Hodějova. Od pol. 18. stol. do dneška zde hospodaří sedlácký rod Skružných. - Na návsi stojí stará kaplička zasvěcená sv. Janu a vedle ní pomník na památku padlých ve světových válkách. Nedaleko od silnice vedoucí z Kamenice do Těptína byla v l. 1889-1893 podle projektu architekta Jiřího Stibrala vystavěna hrobka rodiny Ringhoferovy. Asi 1 kilometr jižním směrem od osady a v jejím katastru leží nejvyšší vrch Hornopožárského lesa - Grybla (514 m). V r. 1986 byla z důvodu ochrany bukového porostu s přirozeným podrostem vyhlášena přírodní rezervací. Do roku 2008 se Těptín mohl pochlubit nejvyšším stromem v České republice. Byl jedním z tzv. těptínských smrků, které stojí v bezprostřední blízkosti Kamenického potoka. Nejvyšší z nich (výška 58 metrů) byl pravděpodobně vyvrácen vichřicí 25. června 2008. - K významným osobnostem, kteří zde žily patří lékaři Jiří Brdlík a Václav Tošovský, spisovatelka Bohumila Sílová, herec Jiří Kodet, divadelní režisér Jiří Laurin ad.
  Klíč.slovaobce * části obce * osady * majitelé obce * kapličky * pomníky * přírodní rezervace * památné stromy * rodinné hrobky * osobnosti
  CitaceSEDLÁČEK, August. Místopisný slovník historický království Českého. Praha: Argo, 1998, s. 884. ISBN 80-7203-099-X.
  HARTVICHOVÁ, Vlasta, PIŠNA, Jan (edd.). Kamenice v proměnách věků. Kamenice: Obec Kamenice, 2010, s. 241-258, 392-395.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (2) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1