Počet záznamů: 1  

Bylany (Miskovice, Česko)

 1. Geografické jménoBylany (Miskovice, Česko)
  Jiné jménoBylany u Kutné Hory (Česko)
  Viz též (Širší termín) Miskovice (Kutná Hora, Česko)
  Události1143 - první zmínka o obci
  1953 - započat archeologický výzkum v obci
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.93806,15.23569&z=12
  PopisPrastará obec 1,5 km jihozápadně od Kutné Hory, v oblasti klidu Údolí Bylanky a Vrchlice. - Nadmořská výška: 295 m. - Osídlena již v době kamenné, při archeologických výzkumech (započatých náhodným nálezem v r. 1953) na území obce odkryto neolitické sídliště nejstarších zemědělců z období lineární a vypíchané keramiky a kultury lengyelské. První písemná zpráva o obci je z r. 1143, když ji Miroslav z Cimburka ji daroval sedleckému klášteru. R. 1276 daroval klášter obec Bylany Jindřichovi a jeho dědicům. Obec bývala majetkově rozdělena, tzv. Předhorský dvůr zde vlastnili také Kolovratové. R. 1437 postoupil císař Zikmund Bylany puškaři Hanuši z Rychnova, v 16. stol. byly připsány ke zboží přítockému, r. 1616 v držení Maternů z Květnic, později je koupily Hrobčičtí z Hrobčic. Po smrti Ladislava Hrobčického z Hrobčic připadly Bylany Albrechtu Libštejnskému z Kolovrat, který je r. 1631 prodal jezuitům z Kutné Hory. Bylany potom sdílely osudy Přítok, s nimi byly přiděleny ke zboží Křesetice, ve vlastnictví Jana Františka Svobody. Za Josefa II. byly v rámci raabizace pozemky statků a dvorů rozprodány, v té době získala obec Bylany samostatnost. Počátkem 20. stol. bylo v obci 45 domů a 300 obyvatel, dnes je zde 54 domů, z toho jen ve 37 domech žije trvale 80 obyvatel. Kromě samostatného pracoviště Archeologického ústavu České akademie věd slouží ostatní budovy k rekreaci. - V obci dnes ukázky lidové architektury (čp. 21, 25 a 79), na návsi čtvercová kaplička zakončená kupolí. Severně nad obcí, v polích vyvěrá pramen sv. Vojtěcha. Mezi lokalitou Škvárovna a Kutnou Horou jsou podél Bylanky mohutné škvárové haldy, pozůstatky po středověké těžbě, kde v těsné blízkosti dolů stály hutě na stříbro a měď. U silnice z obce Mezholezy pozůstatky vápenky. Jižně od obce rekreační chatové středisko u Velkého rybníka, východně od něho vodní údolní nádrž Vrchlice. - Obec Bylany dnes správou patří k nedaleké obci Miskovice.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické výzkumy * archeologické lokality * doba kamenná * neolit * pravěká sídliště * kultura s lineární keramikou * kultura s vypíchanou keramikou * majitelé obce * kaple * prameny * vodní prameny * vodní nádrže * lidová architektura * rekreační oblasti * těžba stříbra * těžba mědi * těžba vápence
  CitaceOkolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 199-200.
  DVOŘÁKOVÁ, Eva, JIROUŠKOVÁ, Šárka, PEŠTA, Jan. 100 technických a industriálních staveb Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2008, s. 30.
  Miskovice: historie Miskovic, Přítok, Bylan, Hořan, Mezholez [online]. [cit. 2010-08-03]. Dostupné z: http://www.miskovice-kh.cz/.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaČást obce Miskovice v okrese Kutná Hora.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (9) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Audiovizuální a elektronické zdroje
  (4) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (5) - ČLÁNKY
  (6) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  geografický název

  geografický název

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°56'17.16"N, 15°14'8.52"E

Počet záznamů: 1