Počet záznamů: 1  

Týnčany (Česko)

 1. Geografické jménoTýnčany (Česko)
  OkresPříbram
  Události1205 - první zmínka o obci
  PopisObec 11 km jihozápadně od Sedlčan, 5,5 km jihozápadně od Vysokého Chlumce a asi 3 km severně od Petrovic. - Nadmořská výška: 473 m. - Území osídleno již v době železné, při archeologických výzkumech v okolí obce nalezeny pozdně halštatské hroby. Obec patří k nejstarším v kraji, její vznik datován přibližně do 12. stol. První písemná zpráva o Týnčanech z r. 1205, tehdy je král Přemysl Otakar I. daroval Slávkovi z Oseku (z rodu Hrabišovců). V r. 1207 je získal klášter v Milevsku, od r. 1420 v držení světských pánů. - V obci dnes dochována roubená patrová komora v čp. 25, na návsi čtvrcová kaplička z r. 1762. Pod obcí, při silnici do Petrovic kaple sv. Jana Nepomuckého. V těchto místech bývala studánka, dnes pramen vytékající z krasové dutiny podchycen pro petrovický vodovod. Vody pramenící v týnčanských vápencích se usazují a vytářejí ve zdejší krasové oblasti ojedinělou lokalitu pěnovce.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * kaple * kapličky * lidová architektura * roubené stavby * doba halštatská * doba železná * prameny * pitná voda * studánky * krasové jevy * kras
  CitacePetrovická stezka : Týnčany [online]. [cit. 2003-11-04]. Dostupné z: http://www.petrovice-obec.cz/stezkahtm/ctrnact.htm.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (9) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1