Počet záznamů: 1  

Erš (Česko : vrch)

 1. Geografické jménoErš (Česko : vrch)
  Jiné jménoErs (Česko : vrch)
  Viz též Krliš (Česko : vrch)
  Místo Tursko (Česko)
  OkresPraha-západ
  Události1856 - archeologický výzkum
  Osobnosti Krolmus, Václav, - archeolog
  PopisNejvyšší bod Turské plošiny, 1 km jihozápadně od obce Tursko. Nazýván též Ers. - Nadmořská výška: 345 m. - Výrazný hřbet (suk) z proterozoických buližníků. - Zalesněn porosty borovice černé s příměsí smrku a dubu. - Podle pověsti se u Turska, mezi vrchy Erš a Krliš, odehrála mýtická bitva Čechů proti Lučanům, tzv. bitva na Turském poli, kterou vyvrcholila Lucká válka. K místu se váže legenda o hrdinovi Tyrovi, který se za všechny obětoval a jeho mohyla (na blízkém vrchu Krliš) je zde uctívána. Podle amatérského archeologa Václava Krolmuse, který zde vedl v r. 1856 první archeologický výzkum se v těchto místech odehrávala jedna z bitev, při kterých keltští Bójové odráželi útoky germánských Kimbrů či Teutonů. Dokladem toho má být i místopisný název Erš, který je keltským výrazem pro vítěze. V 19. stol. byly na vrchu nalezeny mohyly z doby halštatské - starší doby železné, průzkum však byl neodborný a velké množství nálezů bylo zničeno. - Po r. 1968 se na vrchu Erš (snad pro jeho strategickou polohu) dočasně usadila sovětská vojska.
  Klíč.slovavrchy * geormorfologie * bitvy * pověsti * legendy * mohyly * doba halštatská * doba železná
  CitaceDEMEK, Jaromír; et al. Hory a nížiny. 1. vyd. Praha: Academia, 1987, s. 179.
  VOJTĚCHOVSKÁ, Ivana. Dějiny a topografie archeologických nálezů na území obce Tursko a okolí, okr. Praha-západ. In 900 let obce Tursko. Tursko: Obecní zastupitelstvo, 2001, s. 18-39.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 282.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.