Počet záznamů: 1  

Kamýk nad Vltavou (Česko)

 1. Geografické jménoKamýk nad Vltavou (Česko)
  Události11.06.1186 - první zmínka o Kamýku
  1285 - zmiňováno městečko Kamýk
  1650 - požár a mor
  1887 - postaven první most přes Vltavu
  1961 - spuštěna Kamýcká vodní nádrž
  Osobnosti Lorbeer, Josef - kněz
  Benda, Antonín - spisovatel
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=49.63889,14.25333&z=12
  PopisObec 13 km jihozápadně od Sedlčan, rozložená po obou březích Vltavy. - Nadmořská výška: 274 m. - Koncem 10. stol. zde patrně Přemyslovci založili hrad s loveckým dozorčím a malou plaveckou osadou v podhradí zvanou Kamýk (podle velkých kamenů nebo vyčnívajících skal na vrchu, tehdy zvaných kamýky), která sloužila jako překladiště zboží. Zde také stával první kamýcký kostel. V r. 1186 sepsal na hradě Kamýku český kníže Bedřich darovací listinu cisterciáckému klášteru v Zwettelu v Dolním Rakousku (zvaný též Světelský klášter). Hrad byl později pro rozeznání od osady a podle své polohy nazýván Vrškamýk. Za Václava I. nastal rozvoj, obyvatelé z osady pod hradem Vrškamýkem přesídlili blíže k vodě. Kamýk se stal centrem velkého správního i soudního okrsku, kraje Kamýckého (r. 1227 získal např. Kamýk právo vybírat vodní mýto). Na hradě sídlil často král, jeho úředníci a lovčí. Za vlády Václava II. připomínán Starý a Nový Kamýk. Starý později zanikl, zůstal z něho pouze hrad, nový Kamýk se stal královským městečkem. Za Jana Lucemburského bylo kamýcké panství zastavováno. Karel IV. vykoupil panství zpět pod královskou moc, od r. 1357 začal v souvislosti s vybudováním hradu Karlštejna význam Kamýka ustupovat. Po smrti Karla IV. již nebyl hrad v Kamýce zmiňován, ve druhé polovině 15. stol. byl Kamýk připojen k panství Hluboká. Po bitvě na Bílé hoře jej r. 1623 koupila Polyxena z Lobkovic a připojila k panství Vysoký Chlumec. R. 1650 zachvátil Kamýk obrovský požár a morová epidemie. V 17. stol. byla v Kamýku založena škola, nemocnice, pivovar a obec získala právo pořádat třikrát do roka výroční trhy. Kamýk byl v té době významnou a tradiční zastávkou vltavských vorařů a šífařů. Významnou událostí v historii obce bylo postavení mostu v r. 1887. K podstatným změnám došlo v Kamýku až po r. 1945, v souvislosti s výstavbou Kamýcké přehradní nádrže s vodní elektrárnou (v l. 1957-1963) nastal přísun obyvatelstva. - Dnes je Kamýk významným turistickým střediskem (v okolí Kamýka je 450 rekreačních chat), v létě je zde provozována pravidelná lodní doprava. - Z pamětihodností v obci dnes kostel Narození Panny Marie, pozdně barokní pošta s volutovým štítem ze druhé poloviny 18. stol., na kopci Radobýl židovský hřbitov ze 17. stol., nad městečkem zřícenina hradu Vrškamýku. U řeky čtyři betonové pevnůstky z r. 1938 (tzv. řopíky), které měly tvořit páté obranné pásmo podél řeky Vltavy proti útoku německé armády. Většina z nich byla za okupace zničena. - K významným osobnostem patří např. kněz Josef Lorbeer a spisovatel Antonín Benda. - Obec Kamýk nad Vltavou je členem Sdružení obcí Sedlčanska.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * hrady * zaniklé hrady * zříceniny * vojenské pevnosti * druhá světová válka * mosty * přehrady * kostely * pošty * vory * vodní doprava
  CitaceStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 206.
  KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Díl 2. Praha: Libri, 1997. Kamýk nad Vltavou, s. 785-786.
  Sdružení obcí Sedlčanska. [Sedlčany]: Sdružení obcí Sedlčanska, 2000, s. 8-9.
  Průvodce po památkách a významných prvcích v regionu MAS Sedlčansko. Krásná Hora nad Vltavou: MAS Sedlčansko, 2011, s. 5-6.
  Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Příbram.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (7) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (4) - Odborná literatura, mapy
  (54) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.