Počet záznamů: 1  

Krliš (Česko : vrch)

 1. Geografické jménoKrliš (Česko : vrch)
  Viz též Erš (Česko : vrch)
  Místo Tursko (Česko)
  OkresPraha-západ
  Události1856 - archeologický výzkum
  Osobnosti Krolmus, Václav, - archeolog
  PopisVýznamný bod Turské plošiny, 0,5 km jihovýchodně od obce Tursko. - Nadmořská výška: 308 m. - Nevýrazný hřbet (suk) z proterozoických buližníků. Pokryt ornou půdou, místy porostlý břízami a borovicemi. - Vrch Krliš je spojován s mýtickou bitvou Čechů proti Lučanům, tzv. bitvou na Turském poli, kterou vyvrcholila Lucká válka. Mohyla padlého vojevůdce Tyra (Čestmíra) je často lokalizována právě na tento vrch. Podle Rukopisu královédvorského se jí říkalo Čestmírova mohyla, podle amatérského archeologa Václava Krolmuse se v těchto místech odehrávala jedna z bitev, při kterých keltští Bójové odráželi útoky germánských Kimbrů či teutonů. Tzv. Tyrova mohyla je ve skutečnosti mohylou z mladší doby halštatské (nebo raně laténské), nejstarší zdejší pohřby jsou už z doby bronzové, kultury únětické. Na pravěké mohyle bylo dále prokázáno mladší slovanské pohřebiště s hloubenými hroby z 11. stol. Místopisný název Krliš je snad staroslovanská zkomolenina latinského výrazu Kyrie Eleison = Pane, smiluj se. - Místo v minulosti poškodilo několik malých lomů a mohylu navíc památník s křesťanským křížem z r. 1856.
  Klíč.slovavrchy * geomorfologie * legendy * pověsti * doba laténská * kultura únětická * mohyly * pohřebiště * Keltové * Slované * kříže * lomy
  CitaceDEMEK, Jaromír; et al. Hory a nížiny. 1. vyd. Praha: Academia, 1987, s. 300.
  VOJTĚCHOVSKÁ, Ivana. Dějiny a topografie archeologických nálezů na území obce Tursko a okolí, okr. Praha-západ. In 900 let obce Tursko. Tursko: Obecní zastupitelstvo, 2001, s. 18-39.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 282.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - ČLÁNKY
  Krliš (Česko : vrch)

  geografický název

Mapa

GPS: 50°11'13.23"N, 50°11'13.23"E

Počet záznamů: 1