Počet záznamů: 1  

Ostrov (Kladno, Česko : zaniklá obec)

 1. Geografické jménoOstrov (Kladno, Česko : zaniklá obec)
  Místo Jedomělice (Česko)
  OkresKladno
  Události1386 - první zmínka o obci
  1435 - poslední zmínka o existující obci
  1780 - první šachta na Ostrově nebo Borech
  PopisZaniklá obec při silnici ze Mšece do Slaného, poblíž malíkovické myslivny. - Podle nejnovějších pramenů vznik obce s tvrzí posunut na počátek 14. stol. Patrně zde stával menší dvůr s tvrzí (písemně není doložena) a vsí, pod správu dvora patřila i část vsi Dědomilice (dnes Jedomělice). Písemně Ostrov poprvé zmiňován k r. 1386, v r. 1395 v držení slánského rychtáře Jakuba Benešovského z Brázdimi. Po jeho smrti držela Ostrov vdova Anna a potom podkomoří Hájek z Hodětína. Během husitských válek patrně obec spolu s tvrzí vypálena, postupně zanikla docela. Poslední zpráva o dosud existující obci z r. 1435, v r. 1600 již zde zmiňovány pouze lesy s pomístním názvem V Ostrově. Koncem 18. stol. se na Slánsku začalo těžit uhlí, v místech na Ostrově nebo Borech stávala šachta Václava Průši. Jeho syn Josef na Ostrově vystavěl rodinný patrový dům a na šachtě zaměstnával několik horníků. Koncem 19. stol. dokonce od Ostrova vybudoval úzkokolejnou koňku, kterou dopravoval uhlí až na váhu při karlovarské silnici. Na Ostrově vznikla v té době menší osada, kromě Průšova domu a hospodářských budov zde bylo ještě dalších osm obytných domů. Počátkem 20. stol. koupili někdejší Průšovy doly páni Absolon a Pich, některé šachty zde vlastnila Metropolitní kapitula. V r. 1910 zdejší šachty koupil stavitel Jiskra z Prahy. Těžba na Ostrově byla postupně ukončena, osada zanikla, k r. 1958 zde zbyl jen Průšův dům čp. 57 a chata pana Pondělíčka, který zde měl také vyhlášený včelín. - Dnes po obci zachováno pouze tvrziště s příkopem a náspem a několik sklepení.
  Klíč.slovaobce * zaniklé obce * osady * zaniklé osady * tvrze * tvrziště * zaniklé tvrze * těžba uhlí * šachty * zaniklé šachty
  CitaceŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 4. Praha: Evans, 1996, s. 67.
  SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. 3. vyd. Díl 8. Praha: Argo, 1996, s. 150.
  DOBNER, Libor. O starobylé tvrzi a vsi Ostrov u Jedomělic. Slánské listy, 27.10.2003, roč. 11, č. 21, s. 12.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.