Počet záznamů: 1  

Přírodní památka Hostivické rybníky (Praha-západ-oblast, Česko)

 1. Geografické jménoPřírodní památka Hostivické rybníky (Praha-západ-oblast, Česko)
  Místo Hostivice (Česko)
  Litovice (Hostivice, Česko)
  Břve (Česko)
  OkresPraha-západ
  Vznik1996
  PopisPřírodní památka z kategorie maloplošných chráněných území (MCHÚ) západně od Prahy, mezi Hostivicí, Litovicemi a Břvemi. - Úkolem je zachování mimořádně hodnotného území v těsné blízkosti velkoměsta. - Patří sem rybníky Litovický, Kala a Břevský, mokřady Chobot, Nekejcov, Břevská rákosina a přilehlé porosty okolo rybníků. - Území leží na rozhraní Barrandienu a české křídové tabule. Dno Litovického potoka tvořeno prvohorními ordovickými břidlicemi, vyvýšená místa a náhorní plošiny druhohorními křídovými pískovci, na sever od Hostivice i opuky. - Z lesů převažují dubohabrové bučiny s množstvím zavlečených dřevin. Oblast okolo rybníků bohatá na houby, roste zde v Čechách ojedinělá kalichovka půvabná a vzácná pečárka bělovlnná. - Z živočichů zde žijí převážně druhy vázané na vodu (ondatra pižmová) i sedm druhů netopýrů, z ptáků např. kachna divoká, potápky, polák chocholačka a velký, v rákosinách rákosník obecný, strnad rákosní a moták pochop. V mokřadu Chobot v 80. l. 20. stol. sídlila kolonie racka chechtavého, dnes se sem opět vrací. Z obojživelníků a plazů např. skokan hnědý, skřehotavý a zelený, ropucha obecná a zelená, užovka obojková a ještěrka obecná. - V Břevské rákosině se od konce 19. stol. těžila rašelina, pozůstatkem po těžbě je malé jezírko využívané dnes ke sportovnímu rybolovu. Rybníky využívány k chovu ryb, uměle sem vysazen kapr, lín, cejn, amur, úhoř a další. Při udržování lesních porostů kladen důraz na redukci zavlečených dřevin na přirozenou skladbu. - Územím vede naučná stezka Hostivické rybníky.
  Klíč.slovapřírodní památky * chráněná území * rybníky * mokřady * geomorfologie * lesy * houby * fauna * flóra * netopýři * ptáci * ryby * rybolov * rákosy * rašeliniště * těžba rašeliny * naučné stezky
  CitaceVOLDÁNOVÁ, Jana, KUČERA, Jiří. Naučná stezka Hostivické rybníky v nové podobě. Hostivický měsíčník, 2000, roč. 27, č. 6, s. 9-11.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (15) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.