Počet záznamů: 1  

Veselý vrch (Česko)

 1. Geografické jménoVeselý vrch (Česko)
  Místo Mokrsko (Česko)
  OkresPříbram
  Události03.07.1999 - otevřena rozhledna
  PopisVýrazný bod Jílovské vrchoviny, 0,5 km východně od obce Mokrsko. - Nadmořská výška: 489 m. - Jedná se o výrazný strukturní hřbet z proterozoických metabazitů, se skalními tvary zvětrávání a odnosu. - Vrch zalesněn borovými porosty s přimíšeným smrkem, břízou a modřínem. Východní svahy strmě spadají do Slapské přehradní nádrže na řece Vltavě a jsou zčásti součástí přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina. - Uvnitř vrchu se nachází jedno z největších známých ložisek zlata v Evropě (odhad až na 120 t). Průzkum ložiska a snaha o jeho vytěžení začaly již v 80. l. 20. stol., ústí průzkumné štoly se dodnes nachází poblíž nedaleké Čeliny (po r. 1990 zájem o lokalitu projevil i britsko španělský těžařský koncern Rio Tinto Zinc). Plánovaná povrchová těžba a následné zpracování znamenaly ohrožení životního prostředí a likvidaci osady Mokrsko a okolí, díky protestu místních obyvatel k tomu nedošlo. - Na vrchu byla vybudována v r. 1999 Eurotelem 42 m vysoká rozhledna (vyhlídková plošina ve výšce 25 m), která slouží také pro šíření signálu mobilních operátorů. Od rozhledny vede tzv. Vymyšlenská naučná stezka.
  Klíč.slovavrchy * vrchoviny * geomorfologie * zlato * ložiska * těžba zlata * ochrana životního prostředí * chráněná území * naučné stezky * rozhledny
  CitaceDEMEK, Jaromír; et al. Hory a nížiny. 1. vyd. Praha: Academia, 1987, s. 541.
  Hřebeny a Slapská přehrada: 1: 50 000. 3. vyd. Praha: Klub českých turistů, 2001.
  Veselý kopec (u Mokrska) [online]. [cit. 2008-05-07]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vesel%C3%BD_kopec_%28u_Mokrska%29.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.