Počet záznamů: 1  

Památník Lidice

 1. Jméno korporacePamátník Lidice
  Jiné jménoLidice (památník)
  Memorial Lidice
  Denkmal Lidice
  Lidice Memorial
  Místo Lidice (Česko)
  Vznik1945
  Události30.03.1964 - památník Lidice prohlášen kulturní památkou
  16.08.1995 - památník Lidice prohlášen národní kulturní památkou
  Osobnosti Lidický, Karel, - sochař
  Hladík, Karel, - sochař
  Simota, Jan, - sochař
  Uchytilová-Kučová, Marie, - sochařka
  PopisVybudován na místě původní obce Lidice, vypálené a srovnané se zemí 10. června 1942 fašisty. Národní kulturní památka. - Pietní území zpřístupněno po osvobození v r. 1945, kdy se zde konala tryzna k 3. výročí vyhlazení Lidic. - V r. 1946 byla vypsána velká architektonická soutěž, v ní zvítězil prostý, působivý návrh kolektivu autorů vedeného Františkem Markem (Antonín Tenzer, Richard Ferdinand Podzemný, Václav Hilský a Zdeněk Jirsák). Podle jejich plánu byla vedle bývalé obce postavena nová obec Lidice s rodinnými domky a se zázemím. Samotné pietní území ponecháno prázdné, zachovány jen základy vypáleného kostela, školy, Horákova statku a hřbitova. Na místě popravy lidických mužů vztyčen kříž z ohořelých trámů s trnovou korunou z ostnatého drátu. Toto řešení bylo natolik působivé, že bylo uznáváno a napodobováno i v zahraničí. - V 50. l. však byl v horní části pietního území přistavěn gloriet s muzeem (otevřeno r. 1962 k 20. výročí lidické tragedie) ve stylu tzv. socialistického realismu (s reliéfy od sochaře J. Simoty) a v 90. l. započala ještě přístavba megalomanského památníku (podle projektu Zdeňka Kuny), který byl naštěstí nedostavěný zbourán. - K památníku dále patří Sad přátelství a míru s růžemi z celého světa (vznikl z iniciativy anglického lékaře Barnetta Strosse; otevřen v červnu 1955), socha Hrající si děti od sochaře Karla Hladíka. V 90. l. 20. stol. se podařilo dokončit a do areálu Památníku umístit sousoší lidických dětí, vytvořené Marií Uchytilovou podle skutečných podob zavražděných dětí. U bývalé školy socha s názvem Lidická matka od sochaře Karla Lidického, u společného hrobu socha Gloria od sochaře Bedřicha Stefana. Před budovou obecního úřadu socha Mír od francouzského sochaře arménského původu D. Erevantziho. - V r. 1962 areál bývalé obce Lidice prohlášen kulturní památkou, od r. 1995 národní kulturní památkou.
  Klíč.slovapamátníky * kulturní památky * národní kulturní památky * pamětní síně * muzea * pietní území * sochy * sousoší * sady * růže * druhá světová válka * fašismus
  CitaceOkolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 283-284.
  HAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 192.
  Památník Lidice [online]. [cit. 2009-05-06]. Dostupné z: http://www.lidice-memorial.cz/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (3) - Digitalizované dokumenty
  (3) - Beletrie
  (1) - Literatura pro děti a mládež
  (23) - Odborná literatura, mapy
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (339) - ČLÁNKY
  (20) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.