Počet záznamů: 1  

Komorní Hrádek (zámek)

 1. Jméno korporaceKomorní Hrádek (zámek)
  Místo Komorní Hrádek (Chocerady, Česko)
  Vznik1412 - gotický hrad
  Události1554 - renesanční zámek
  1773-1945 - majetkem Khevehüller-Metschů
  1991 - začátek oprav zámku
  Osobnosti Valdštejnové (rod) - majitelé zámku
  Aostalli, Giovanni Battista - italský stavitel
  URLhttp://www.pruvodce.com/komornihradek/
  PopisNachází se uprostřed lesa vysoko nad levým břehem řeky Sázavy nedaleko Chocerad. Původně se hrádek nazýval Veselé a byl postaven nad zříceninou hradu Čejchanova, který byl pro nevýhodnou polohu roku 1404 dobyt. Komorní Hrádek nechal postavit v r. 1412 majitel hrádeckého panství a vyšehradský purkrabí a konšel Racek Kobyla ze Dvorce. Byla to jedna z mála nových staveb realizovaná v období vlády Václava IV. Za husitských válek byl hrad patrně poničen, r. 1525 ho koupil Jaroslav ze Šelmberka a Kosti jako pustý. Jaroslav byl nejvyšším komorníkem Českého království, odtud název Komorní Hrádek. Zpustlý hrad opravil a opatřil pozdně gotickým vnějším opevněním. Od r. 1554 byl majitelem hradu Jan mladší z Valdštejna, který nechal gotický hrad přestavět na raně renesanční zámek. Na přestavbě se podílel vlašský stavitel Ulrica Aostalli. Z té doby se na průčelích i uvnitř starší zámecké budovy zachovaly četné architektonické detaily kamenných ostění oken a dveří. V řadě místností v přízemí a v 1. patře jsou zachovány klenby z tohoto období. Další pozdně renesanční úpravy uskutečnil Adam z Valdštejna. Bylo postaveno východní křídlo zámku s hlavním schodištěm a velkým sálem, všechna čtyři křídla byla dvoupatrová. V r. 1660 byly klenby v přízemních místnostech nového zámku opatřeny manýristickou štukovou dekorací od italského štukatéra Carla Brentana. Posledním českým majitelem Komorního Hrádku byl František Josef Jiří hrabě z Valdštejna, který zámek v r. 1773 prodal německému hraběti Janu Adolfu z Metsch. Za působení knížecího rodu Khevehüller-Metschů byl zámek přestavován manýristicky, barokně, rokokově a klasicistně. R. 1750 tu byla založena barokní zahrada italského typu, 1758 přestavěna zámecká kaple v rokokovém stylu. R. 1765 nechala kněžna Marie Karolina vystavět v lese u Vráže loretánskou kapli Panny Marie Loretánské. – Od června 1945 patří zámek čs. armádě spolu se zbývajícími objekty bývalého velkostatku. Nejprve byl sídlem Vojenské letecké ozdravovny, dnes je tu Školící a vzdělávací středisko Ministerstva obrany České republiky. – Od r. 1991 do současnosti probíhají práce na obnově zámku. Při nich bylo odhaleno mnoho původních architektonických prvků a maleb, jako např. na chodbě patra nového zámku malovaný trámový záklopový strop z přelomu 17. a 18. stol. pravděpodobně od Bernarda Claudia aj. – Zámek je přístupný veřejnosti v Den otevřených dveří v září, vždy první či druhou sobotu v měsíci.
  Klíč.slovahrady * zámky * majitelé * gotika * baroko * rokoko * renesance * manýrismus * kaple * loretánské kaple * zámecké zahrady * armáda * vzdělávací střediska
  CitaceSEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl 15. Praha: Šolc a Šimáček. 1927, s. 97.
  POCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1, A-J. Praha: Academia, 1977, s. 510.
  Kolektiv autorů. Historie a současnost Komorního Hrádku. Praha: Ministerstvo obrany České republiky, 2016. 107 s. ISBN 978-80-7278-678-7.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (6) - Odborná literatura, mapy
  (29) - ČLÁNKY
  (4) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Komorní Hrádek (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°52'4.23"N, 14°47'53.70"E

GPS: 49°52'4.23"N, 14°47'53.70"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.