Počet záznamů: 1  

Veltrusy (zámek)

 1. Jméno korporaceVeltrusy (zámek)
  Místo Veltrusy (Česko)
  Události1754 - Velký trh tovarů království Českého
  Osobnosti Chotek z Chotkova a Vojnína, Václav Antonín - majitel panství
  Chotek z Chotkova a Vojnína, Jan Rudolf - majitel panství
  Marie Terezie - císařovna
  Alliprandi, Giovanni Battista - architekt
  Kaňka, František Maxmilián - architekt
  Laudon, Ernst Gideon von - generál
  Podleská, Tekla - operní pěvkyně
  PopisV severní části města v místě zvaném Ostrov (do povodně v r. 1784 zde byla dvě ramena řeky Vltavy). - Panství získal Václav Antonín Chotek z Chotkova sňatkem s Marií Terezií ze Scheidleru, ve 20. l. 18. stol. zde začal podle vzoru francouzských sídel stavět reprezentační zámek. Autorem projektu byl patrně Giovanni Battista Alliprandi nebo jeho pokračovatel František Maxmilián Kaňka. V srpnu 1754 hrabě Rudolf Chotek (Antonínův syn), známý národohospodář, na zámku a v parku uspořádal první vzorkový veletrh na světě, "Velký trh tovarů království Českého", kterým císařovně Marii Terezii prezentoval vysokou úroveň české řemeslné a manufakturní výroby. Pokračoval také v úpravách zámku, rozšířil zámecká křídla a rokokově upravil interiéry, v r. 1785 byl u zámku založen přírodní anglický park s množstvím romantických staveb. Spolu s císařem Josefem II. na zámku často pobýval generál von Laudon. Krátce po r. 1804 byl zámek opět upraven, k jeho severním křídlům byly spojovacími nekrytými terasami připojeny patrové hospodářské a obytné budovy, uzavírající vstupní čestný dvůr. Opodál postavena i oranžerie. Centrem kulturního života se zámek stal za Jana Rudolfa Chotka, předsedy Královské české společnosti nauk a významného kulturního mecenáše, v 60. l. 19. stol. zde často pobývali přední čeští malíři, spisovatelé a členové Umělecké besedy. Ke sklonku svého života na zámku pobývala operní pěvkyně Tekla Podleská. - Jedná se o barokní, centrální patrovou stavbu na půdorysu stejnoramenného ondřejského kříže, s ústřední válcovou nástavbou (v ní v přízemí sala terrena a v patře hlavní, lovecký sál), která převyšuje stavbu tamburem s oválnými okny a vrcholovou bání. Před severním průčelím válcového středu volné dvouramenné lomené schodiště s dvojicemi barokních soch psovodů a koněvodů od sochaře F. A. Kuena (z l. 1716-1719). Na druhé straně sloupový portikus s balkónem v patře. V bočních křídlech se nacházejí rokokové pokoje, japonský a čínský kabinet a salón Marie Terezie. Hlavní sál členěn pilastry, v kupoli původní štuková výzdoba a nástropní fresky Čtyř období od Josefa Pichlera z r. 1765, na stěnách nad krby portréty Václava Antonína a Rudolfa Chotka od malíře F. K. Fahrenschona. - Čestný dvůr na severní straně zámku vymezený patrovými stavbami, uzavřen mříží, proloženou podstavci s kamennými sochami dvanácti měsíců (z doby okolo r. 1765) a alegoriemi čtyř ročních období (z doby okolo r. 1740; restaurováno r. 1960). - Posledním majitelům Karlu a Livii Chotkovým zámek zabrala po r. 1945 státní správa. V majetku státu je veltruský zámek dodnes, interiéry zařízené převážně původním zámeckým inventářem jsou přístupné veřejnosti. - Po pětisetleté povodni z r. 2002 zámek celkově zrekonstruován.
  Klíč.slovazámky * majitelé zámku * saly terreny * oranžerie * hospodářské budovy * zámecké parky * sochy * baroko * rokoko * průmyslové výstavy * kulturní centra * muzea * expozice * povodně
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 207-208.
  NĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 41.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 370.
  Pozvánka na zámek Veltrusy [online]. [cit. 2005-03-21]. Dostupné z: http://www.domek.cz/clanky/toulavy/hradyzamky/veltrusy/Default.htm.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (6) - Odborná literatura, mapy
  (146) - ČLÁNKY
  (7) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Veltrusy (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°16'39.31"N, 14°19'47.43"E

GPS: 50°16'39.31"N, 14°19'47.43"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.