Počet záznamů: 1  

Jemniště (zámek)

 1. Jméno korporaceJemniště (zámek)
  Místo Jemniště (Česko)
  Vznik1724
  Osobnosti Šternberkové (rod) - majitelé zámku
  Kaňka, František Maxmilián - architekt
  Reiner, Václav Vavřinec - malíř
  Scheffler, Felix Anton - malíř
  Widemann, Lazar - sochař
  PopisZápadně od bývalé staré vodní tvrze na mírném návrší. Jako své sídlo ho nechal postavit nový majitel panství František Adam z Trauttmansdorffu. Stavba zahájena před r. 1724 podle projektu českého barokního stavitele Františka Maxmiliána Kaňky, s nímž spolupracovali další umělci, především malíř Václav Vavřinec Reiner, který se podílel na výzdobě kaple sv. Josefa, která byla dokončena v říjnu 1725. Po požáru v r. 1754 byly interiéry zámku upravovány a z této doby pocházejí také malby hlavního sálu od Felixe Antonína Schefflera. Tehdy byl změněn průčelní štít, na kterém byl nově umístěn trauttmansdorffský erb a vzhled zámku doplnily sochy Lazara Widmana. Kromě těchto úprav nepoškodily zámek žádné zásadní přestavby. - Jednopatrový půdorysu H, s dvěma obdélnými přístavky po stranách čestného dvora, krytý mansardou s báněmi. Hlavní průčelí je situováno k benešovské cestě. Dominuje mu elegantní štít s balkonem, který zvýrazňuje vstup do zámku. Nižší přízemní budovy po stranách stavby sloužily k hospodářským účelům, jako stáje a kůlny. Napojují se na hlavní zámeckou budovu téměř v pravém úhlu a vytvářejí tzv. čestný dvůr. Zadní průčelí zámku je obráceno do parku. Za F.A.Trauttmansdorffa se jednalo o park francouzský. Často byl využíván k pořádání zahradních slavností a k témuž účelu byly vybudovány i dva zahradní pavilony. Na přelomu 18. a 19. stol. byla barokní zahrada přeměněna v romantický anglický park. Jedinou připomínkou někdejšího francouzského parku je tak úprava čestného dvora a nově založený libosad na pravé straně zámku. - Od r. 1868 zámek vlastní rod Šternberků, s výjimkou let 1943-1945, kdy zde byli Němci a 1945-1995, kdy byl majetkem státu. Současný majitel obývá levé křídlo zámku. Zámeckou expozici tvoří 9 sálů, pokojů a kaple sv. Josefa. Nacházejí se tu i 3 apartmány.
  Klíč.slovabaroko * zámky * majitelé zámku * vodní tvrze * kaple * fresky * sochy * zámecké parky * zámecké zahrady * francouzské zahrady
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech--. 1. vyd. Sv. 1, A-J. Praha: Academia, 1977, s. 581-582 .
  Zámek Jemniště: Historie zámku Jemniště [online]. 2013. [cit. 24.8.2015]. Dostupné z: http://www.jemniste.cz/historie-zamku/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací
  (3) - Odborná literatura, mapy
  (37) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Jemniště (zámek)

Mapa

Jemniště (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°44'37.21"N, 14°47'7.67"E

GPS: 49°44'37.21"N, 14°47'7.67"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.